Česky

Česky

English

menu
zavřít

Vyhlášení výsledků kampaně Do práce na kole

10. 6. 2019

Aktuality

23

Zlín - Již pošesté se společně zapojili v měsíci květnu soutěžící z měst Zlín a Otrokovice v motivační kampani Do práce na kole 2019..

002-dsc-6380.jpg

Zlín - Již pošesté se společně zapojili v měsíci květnu soutěžící z měst Zlín a Otrokovice v motivační kampani Do práce na kole 2019. Hlavním organizátor projektu Auto*Mat z.s. Praha spolupracoval letos s 45 městy po celé republice. Cílem soutěže je hravou formou přivést obyvatele měst k využívání šetrných způsobů dopravy a ulevit 

životnímu prostředí. Kromě cyklistů a koloběžkářů se zúčastnili akce také běžci, chodci a ostatní, kteří jezdí do práce „na vlastní pohon“.

Do celorepublikové výzvy se letos přihlásilo 45 měst s celkovým počtem 19576 nadšenců a společně soutěžící města Zlín a Otrokovice se umístila na předním místě v počtu zaregistrovaných nadšenců za Prahou (5869), Brnem (3113), Plzní (1065), Ostravou (1024) a Olomoucí (1017). Ve Zlíně, Otrokovicích a okolí se letos zapojilo 941 cyklistů, koloběžkářů, chodců a běžců, v minulém roce to bylo 742. Je to o 199 více než v minulém roce. Za Zlín soutěžilo 455 nadšenců (402 v roce 2018) a za Otrokovice 486 (340 v roce 2018) přihlášených soutěžících. Za obě města se vytvořilo 242 týmů po 2 až 5 členech. Společně ujeli neuvěřitelných 199 214 km na kole, nebo koloběžce a pěšky, nebo v poklusu zvládli 12 313 km. Za celou republiku je to celkem 3 596 583 km a dohromady ušetřili 465,7 tun CO2. Děkujeme !

Letošní květen byl celkem studený a propršený. Možná i proto se lehce snížil průměrný počet kilometrů na hlavu. Naopak přibylo procento cest, které účastníci překonali pěšky nebo poklusem. Takových cest „po svých“ bylo celkem 30 %. Účastníků akce ale opět přibylo, a to i v Praze, která má pořád mezi veřejností nálepku města nepřívětivého pro cyklisty. Je vidět, že ani hustý provoz, ani kopcovitý terén nejsou takovými překážkami. Přesto bychom chtěli obecně na kola dostat také více žen, dětí a seniorů, které právě strach z provozu od dopravy na kole odrazuje,“ říká Anna Kociánová z pořadatelského spolku Auto*Mat.

Tématem letošního ročníku byl „Homo cykliens“, tedy upozornění na to, že právě více cyklistů může ulevit ulicím od přetížené automobilové dopravy. Spojuje nás kolo! A také koloběžka, běh nebo chůze pěšky. Zkrátka touha vyzvat svou pohodlnost, popřemýšlet nad svými stereotypy a vyrazit vlastní silou do krásného rána, deště nebo do tmy. Není to vždy jednoduché, ale o to je to zábavnější. Cyklisté, chodci a běžci také proměňují celkovou atmosféru měst. To souvisí i se smyslem výzvy, kdy nejde o co nejvyšší počet kilometrů. Auto*Mat se spolu s místními organizátory po celé ČR snaží motivovat zaměstnance k tomu, aby se do provozu na kole vůbec vydali a aby u udržitelné dopravy posléze zůstali. Proto se klade největší důraz na kategorii Pravidelnost týmů (v jízdě na kole, chůzi i běhu). V té také vítězové získávají nejkrásnější ceny.

Slavnostní vyhlašování výsledků květnové motivační soutěže za obě města bylo letos 6. června v Otrokovicích na náměstí 3. května. Výhry předávala starostka města Otrokovic Hana Večerková, otrokovická cyklokoordinátorka Renáta Krystyníková a zlínský cyklokoordinátor Martin Habuda. Hlavní cena v kategorii Pravidelnost se losovala z 24 týmů, které zvládly 100% svých cest do práce na vlastní pohon. Z hlavní ceny, a to dvou koloběžek Kostka od  firmy KOSTKA – kolobka, s.r.o., Statutárního města Zlín a Městského úřadu Otrokovice.a se těšil tým Výhledy Napa (Fatra a.s.). Na druhém místě byl vylosován tým Mudříci (Krajská nemocnice T. Bati Zlín, a.s.)  a třetí místo obsadil tým Víly z vily (Rehabilitační stacionář Zlín). Celkem bylo vylosováno a získalo ceny od partnerů soutěže 22 týmů v kategorii Pravidelnost.

Kategorie Výkonnost jednotlivců hodnotila celkový počet ujetých kilometrů. Bylo odměněno devět mužů a žen. Neuvěřitelných 4025,5 km najezdil soutěžící Jirka, z týmu VYPUŠTĚNÉ DUŠE – pro závod , firmu i duši vypustíme ze ZLINPROJEKTU, Zlín. Za ženy první místo získala soutěžící Honey z týmu Tak WO CO J(E)DE, z firmy Woco STV s.r.o., Vsetín, která ujela 1602,3 km. V kategorii Běhej do práce 2019 se nejlépe umístila Lucie Zborovančíková Nováková z týmu Výhledy Napa, z Fatry Napajedla. Naběhala 224,2 km.

V kategorii Kreativita soutěžící posílali obrázky na téma Můj nejlepší květnový zážitek. Nejlepší díla ohodnotila komise tvořená zástupci měst Zlín a Otrokovice. První místo získala Stanislava Kovářová za komix 2019  Slunce, seno a kolo . Na druhém místě Lukáš Graubner - Východ slunce nad cyklostezkou Zlín – Otrokovice. Třetí místo získala Pavla Romaňáková - Květnový příběh a čtvrté  Kristýna Kondlerová - KoloSraz v Edhouse .

V letošním roce se  Do školy na kole  zapojilo 6 středních a 1 vysoká škola (Sportovní fakulta Brno) v rámci celé ČR. Nejvýkonnější běžci za celou republiku jsou z Gymnasia Lesní čtvrť, Zlín , a je to Jakub Macek a Anna Šuterová. Celkem se z Gymnasia Lesní čtvrť Zlín přihlásilo 7 studentů a vytvořili dva týmy s názvy Kostelecká dopravní a Továrna na katastrofy. V Otrokovicích všichni získali odměny.

Hlavní výhry doplnílo v Otrokovicích Radio Zlín, které z vlastní soutěže předalo výherci jízdní kolo a OTROKOLO, Otrokovice zase odměnilo  vítěze za nejlepší fotografii z jízd na zapůjčených koloběžkách Kostka.

Na otrokovicím náměstí byl při vyhlašování výsledků soutěže připraven bohatý program a občerstvení nejen pro samotné soutěžící. Vítězné soutěžící týmy i jednotlivce potěšily dárkové poukázky na cyklo-potřeby, nebo cyklo-servis a jiné propagační a věcné ceny.

Kromě Statutárního města Zlín a Města Otrokovice a Městského úřadu Otrokovice podpořily motivační soutěž Do práce na kole 2019 za město Zlín, Otrokovice a okolí další lokální partneři, kterým děkujeme:
Krajský úřad Zlínského kraje, Holešovská Regata – agentura Velryba, Gemini – oční klinika a.s., Rapant s.r.o. – cestovní kancelář, KCK CYKLOSPORT-MODE s.r.o. Otrokovice, Sport-racing-bike s.r.o. Zlín, OTROKOLO Otrokovice, Besip, 14|15 Baťův institut – příspěvková organizace, Edhouse s.r.o. Zlín, Continental Barum s.r.o. Otrokovice, Centrála cestovního ruchu Východní Moravy ve Zlíně, restaurace U RYBIČKY přístaviště Babice, Pražená káva Babice COFFEESPOT, Coffee Express Zlín, Bajkavárna Zlín, Pivovar Malenovice – Zlínský švec, Radio Zlín a iniciativa CykloZLÍN.

Zdroj: TZ CykloZlín

 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru