Česky

Česky

English

menu
zavřít

Výstava CZECH DRIVE se vydařila i přes nepřízeň počasí

16. 4. 2019

Aktuality

4

Zlín - Třetí ročník výstavy automobilů a motocyklů pod názvem CZECH DRIVE proběhl první dubnovou sobotu v centru krajského města Zlína. Pořadatelům z Barum Czech Rally Zlín...

CZECH DRIVE 2019

Zlín - Třetí ročník výstavy automobilů a motocyklů pod názvem CZECH DRIVE proběhl první dubnovou sobotu v centru krajského města Zlína. Pořadatelům z Barum Czech Rally Zlín pod vedením Miloslava Regnera se přihlásila opět velká škála vystavovatelů.  Motoristický svátek jara s vůní benzinu přilákal zájem široké veřejnosti.  Připraven byl bohatý a zajímavý program v rozlehlém prostoru parku Svobody kolem zlínského zámku, na náměstí Míru před radnicí a v Obchodním a zábavním centru Zlaté jablko. Fanoušci rychlých kol a motorek viděli řadu skvostných exponátů.

V celém areálu výstavy bylo k vidění celkem 173 exponátů, z toho 142 automobilů, dále 17 motocyklů, 10 kamionů, dva autobusy, jeden trolejbus a jeden větroň. Ve srovnání s loňským ročníkem se jednalo o mírné snížení celkového počtu exponátu v počtu 16, což zapříčinilo především nepříznivé počasí. Zatímco v loňském roce provázelo zlínský autosalon pod širým nebem nádherné sluneční počasí, letos bylo převážně zataženo a výstavu zkrápěly dešťové přeháňky. Přesto si cestu do parku Svobody našly čtyři tisícovky návštěvníků (přesný počet 4 051). Pomohlo k tomu i odpolední slunce, které nakonec vykouklo zpoza mraků a přilákalo do centra města především rodiny s dětmi. Výstava proběhla i před zlínskou radnicí a ve Zlatém jablku, kde přišlo během sobotního dne kolem osmi tisíc návštěvníků.

„I přes nepřízeň počasí byla výstava úspěšná a s jejím průběhem jsme spokojeni. Ukázali jsme fanouškům nejen současná auta s důrazem na rallyové speciály, ale i historické vozy a motocykly z dávné minulosti. Letos jsme pojali program obšírněji, a to především se zaměřením pro rodiny s dětmi. Zájem veřejnosti nám opět ukázal, že příznivci motorismu přijali tuto výstavu za svou. Velký ohlas měly u široké veřejnosti praktické ukázky záchranných složek. Je potřeba poděkovat všem vystavovatelům, partnerům výstavy a především návštěvníkům, že se přišli podívat na nádherná auta, motorky a kamiony,“pověděl ředitel výstavy CZECH DRIVE Miloslav Regner,který vytáhl z garáže vlastní historický exponát Fiat 509 Torpédo z roku 1925.

Návštěvníci výstavy viděli na náměstí Míru především ukázky součinnost části složek integrovaného záchranného systému. Hasiči a záchranáři zdravotnické záchranné služby spolupracují při záchranných pracích u dopravních nehod a mimořádných situacích. Do programu na prostranství před radnicí byly zahrnuty opět ukázky výuky první pomoci pro veřejnost, ukázky hasičského vybavení, stříhání vozu a prezentace státní i městské policie. Policie České republiky vystavila policejní auta i motocykl BMW 1200 RT a děti si vyzkoušely znalosti při dopravních testech a na dopravním hřišti BESIPU. Novinkou letošního programu na náměstí byl průjezd několika stovek motorkářů v rámci akce motocyklového klubu CZECHBIKERS, který pořádal jubilejní patnáctou vyjížďku pod názvem Motobesip Restart 2019 k zahájení nové sezony.

V rozlehlém parku Svobody u zlínského zámku byl připraven zajímavý program pro děti po vzoru pohádkového lesa prostřednictvím jednotlivých stanovišť.  „Dětský den jsme připravili za spolupráce Agentury Devět měsíců, která se postarala o netradiční zábavu v podobě virtuální reality. Děti se ocitly v hlubinách podmořského světa, na závodním okruhu, horské dráze nebo na střelnici. Celodenní program proběhl po vzoru pohádkového lesa. Děti dostaly za splnění jednotlivých úkolů na stanovištích razítko do tzv. jízdního výkazu a odnesly si hodnotné ceny. Na celkem třinácti stanovištích si například zajezdily na trenažérech simulujících rally, byla pro ně připravena dílnička, dále puzzle s auty, malování, kvízy, trefování míčkem do otevřeného okna ve voze Opel, malování na obličej, svezení na poníkovi, skákací hrady, Vitar nafukovací lezecká stěna a spousta dalšího,“uvedl Jan Regner, zástupce ředitele výstavy CZECH DRIVE.

Vedle výstavy automobilů a motocyklů proběhly i autogramiády, kterých se zúčastnili jezdci rally Jaromír Tarabus, Jan Jelínek, Martin Rada se spolujezdcem Jaroslavem Jugasem a český šampion v driftu Michal Vychodil. Na náměstí Míru v expozici Samohýl Motor rozdávali podpisy Miroslav Jakeš, Martin Březík a autokrosový jezdec Martin Samohýl. Zájemci získali i podpisy zlínských extraligových hokejistů, fanouškům se podepisovali Zdeněk Okál, Jakub Šlahař a Dalibor Řezníček.

Návštěvníci měli možnost obdivovat nablýskané historické i současné vozy a motocykly.

Pořadatelům se podařilo zajistit řadu skvostů. V první řadě to byl parádní stroj se jménem HN R200 z dílny Hoffmann&Novague, auto postavené na základech supersportu Audi R8. Ve Zlíně byl vystaven jeden vůz ze tří vyrobených kusů na zakázku. Velký ohlas měl vůz Nissan Skyline R33 GTS mistra České republiky v driftu Michala Vychodila. Zájem veřejnosti vzbudil filmový vůz Škoda Felicia z roku 1961, který se objevil ve slavné komedii režiséra Václava Vorlíčka s názvem Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. Divákům se líbily nádherné historické vozy Bugatti ze sbírky Ladislava Samohýla, dále současné rallyové vozy Škoda Fabia R5  Filipa Mareše, Jana Jelínka ze stáje Kresta Racing u stánku Autoklubu České republiky, fabii Romana Odložilíka nebo vůz Fiat 124 Abarth RGT Martina Rady. Návštěvníci obdivovali dakarské speciály Tatra Jamal, Tatra 6x6 Fesh Fesh, Mitsubishi Pajero, Toyota Landcruiser, dále závodní historické speciály jako například vozy Ford Escort Cosworth, Toyota Celica ST185 nebo soutěžní legendární speciály Audi Quattro A2 Sport, Audi Quattro S1, dále vozy Škoda 130 RS, Fiat 131 Abarth, Mercedes Benz 500 SLC Rally a spoustu dalších. Podstatnou část expozice tvořily motocykly, a to jak současné tak i historické, dále silniční nebo plochodrážní motorky.

Letošní ročník CZECH DRIVE je zdárně za námi, zlínští pořadatelé již nyní připravují čtvrté pokračování této ojedinělé výstavy automobilů a motocyklů. Ta proběhne ve Zlíně na jaře roku 2020.

 

TZ pořadatelů

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru