Česky

Česky

English

menu
zavřít

Vzpomínka. Uplyne 134 let od narození Dr. Edvarda Beneše

23. 5. 2018

Aktuality

38

Zlín – Město si připomene druhého československého prezidenta Edvarda Beneše.

edvard-benes.jpg

Zlín – Město si připomene druhého československého prezidenta Edvarda Beneše. U příležitosti 134. výroční narození tohoto významného státníka položí zástupci města květiny k jeho bustě na Benešově nábřeží. Tichý vzpomínkový akt se uskuteční v den jeho narozenin 28. května.

Edvard Beneš byl po boku Tomáše Garrigue Masaryka jedním z organizátorů vnitřního protirakouského odboje (Maffie – český výbor odboje proti Rakousko-Uherské monarchii) a jedním ze zakladatelů Československé republiky. Působil jako ministr zahraničí a po abdikaci prvního československého prezidenta T. G. Masaryka byl 18. prosince roku 1935 zvolen do prezidentské funkce. Na funkci pod tlakem situace po uzavření Mnichovské dohody v roce 1938 abdikoval a odešel do exilu. V červenci 1940 se v Londýně zasadil o vytvoření exilové vlády a postavil se do čela republiky. Zároveň v zahraničí bojoval za obnovu státu v jeho předmnichovských hranicích. V poválečných prezidentských volbách v roce 1946 byl opět zvolen do úřadu prezidenta. O dva roky později jednak z důvodu podlomeného zdraví a zároveň v reakci na ovládnutí státu Komunistickou stranou podruhé abdikoval.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru