Česky

Česky

English

menu
zavřít

Za čtyři roky 190 000 tun odpadů. Teď je překryje hlína

19. 7. 2018

Aktuality

5

Zlín - Takřka 190 000 tun – tolik odpadu se uložilo zhruba za čtyři roky do jedné ze sekcí skládky Suchý důl. Teď plochu přesahující jeden hektar čeká rekultivace, během které bude vše překryto mohutnou vrstvou těsnící hmoty a zeminy.

Ilustrační foto

Zlín - Takřka 190 000 tun – tolik odpadu se uložilo zhruba za čtyři roky do jedné ze sekcí skládky Suchý důl. Teď plochu přesahující jeden hektar čeká rekultivace, během které bude vše překryto mohutnou vrstvou těsnící hmoty a zeminy. Technické služby Zlín, které skládku provozují, zahájí rekultivaci v červenci. Práce samotné pak potrvají do začátku září.

Do čtvrté sekce skládky, jejíž dno bylo před tím neprodyšně izolováno od pokladu, se první odpady od domácností a firem ze Zlína začaly ukládat v červnu 2013. „Do jejího uzavření v srpnu loňského roku se navezlo celkem 169 000 kubických metrů. Po celou dobu docházelo k zhutňování speciálním strojem zvaným kompaktor. Díky tomu se na vymezenou plochu vměstná přibližně dvojnásobné množství,“ vysvětlil náměstek primátora Patrik Kamas, do jehož kompetence spadají městské společnosti. Dodal, že celkové náklady na rekultivace čtvrté sekce činí 6,68 milionu korun.

Devětadvacetitunovým kompaktorem, který je vybaven speciálními ocelovými koly a radlicí, byla vytvořen podle projektu tvar, zvaný figura, která budu nyní překryta. Nejdříve bude na odpad položena půlmetrová minerální těsnící vrstva, která zabraňuje vyplachování dešťovou vodou. Následně dojde k zavezení zeminou o síle vrstvy 60 centimetrůa vše se uzavře 20 centimetryornice. „Celá plocha bude zatravněna a udržována – případné náletové dřeviny by totiž mohly poškodit těsnost minerální vrstvy,“ vysvětlil náměstek primátora odpovědný za životní prostředí Bedřich Landsfeld.

Skládka odpadů Suchý důl začala sloužit v květnu 2003. V minulosti již byly podobným způsobem rekultivovány tři jejísekce, nyní tak jde o čtvrtou část. Kapacita skládky postačí přibližně do roku 2024, v areálu je ale rezerva i pro případné další období.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru