Česky

Česky

English

menu
zavřít

Žáci ze Zlína a Otrokovic budou platit za MHD jen 330 korun za rok

28. 6. 2018

Aktuality

24

Zlín – Školákům ze Zlína a Otrokovic bude stačit na celoroční využívání MHD pouze částka 330 korun. Stačí, aby si pořídili aktuální novinku, tzv. juniorpas.

Ilustrační foto

Zlín – Školákům ze Zlína a Otrokovic bude stačit na celoroční využívání MHD pouze částka 330 korun. Stačí, aby si pořídili aktuální novinku, tzv. juniorpas.

Novinka začne platit od 1. září 2018 avyužívat ji budou moci žáci až do ukončení povinné školní docházky. Podmínkou však je, aby měli trvalé bydliště ve Zlíně či Otrokovicích. Žákem je dítě, které plní povinnou školní docházku, tedy prvních devět let studia.

Juniorpas bude platit vždy na jeden celý školní rok, tedy od 1. září do 31. srpna, v celé síti MHD (tj. všechna pásma: A, B, C). Města Zlín i Otrokovice doplatí dopravní společnosti za své žáky rozdíl ceny ročního žákovského kuponu a juniorpasu, což odpovídá částce 1 590 korun na žáka. „Snažíme se vyjít vstříc rodinám se školáky a snížit náklady na jejich cestování v MHD. Omezí se i administrativní náročnost, když jim bude stačit navštívit předprodejní místo DSZO jen jednou za rok a nebude hrozit nebezpečí, že si zapomenou koupit kupón na další měsíc či čtvrtletí,“ uvedl zlínský primátor Miroslav Adámek. „My tento záměr vítáme a očekáváme, že získáme nové zákazníky,“ doplnil ředitel DSZO Josef Kocháň.

Juniorpasy jsou i investicí do budoucna, protože díky nim si lidé začnou zvykat na používání MHD už od mládí. „Používáním MHD místo aut se významně šetří životní prostředí. Zároveň městský prostor není „nafukovací“ a schopnost rychlé reakce na neustále se zvyšující počet aut je tak například v oblasti parkování či navyšování kapacity cest takřka nemožná,“ upozornil náměstek primátora Jiří Korec. „Díky juniorpasům by se mohla výrazně zklidnit doprava u škol. Věříme, že hodně dětí a mládeže přesedne do školních autobusů, jejich síť je ve Zlíně nastavena perfektně,“ prohlásila Kateřina Francová, náměstkyně primátora pro oblast školství.

Podrobnosti, jak postupovat při vyřizování juniorpasu, zveřejní DSZO během prázdninových měsíců a zpřístupní na svých internetových stránkách www.dszo.cz a v předprodejních kancelářích.

Od září se připravuje ještě jedna změna tarifních podmínek – zavedení celoročních kuponů časových jízdenek pro žáky, kteří nebudou mít juniorpas. Cena ročního časového kuponu pro žáky bude představovat osminásobek ceny měsíčního kuponu pro příslušné tarifní pásmo. Platnost kuponu je klouzavá – tj. 12 měsíců od 1. dne platnosti. Doposud bylo možné koupit nejdéle čtvrtletní kupon – jeho cena činí 2,5 násobek měsíčního kuponu. Žáci s ročním kuponem tedy proti současnosti rovněž ušetří.

Podobně jako juniorpas funguje už od roku 2001 tzv. seniorpas. Určen je pro občany ze Zlína a Otrokovic starší sedmdesáti let. Pokud si tento dopravní bonus pořídí, stojí je cestování s DSZO pouze 90 haléřů za den. Roční seniorpas vychází na 330 korun a půlroční na 165 korun. Od jejich zavedení se tyto částky nezvýšily.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru