Česky

Česky

English

menu
zavřít

Zavlažovací vaky ochrání mladé stromky před suchem

8. 7. 2019

Aktuality

25

Zlín - Dva roky rostou, třetí rok uschnou. I s takovými případy se bohužel setkává zlínský Odbor městské zeleně při výsadbě mladých stromů...

zavlazovaci-vaky.jpg

Zlín - Dva roky rostou, třetí rok uschnou. I s takovými případy se bohužel setkává zlínský Odbor městské zeleně při výsadbě mladých stromů. Těch odbor ročně vysadí na území města několik set. I přes maximální možnou péči není možné v těchto extrémně suchých letech a při tak velkém objemu činností udržet všechny stromky při životě. Pomoci by mohla novinka na trhu, takzvané zavlažovací vaky.

„Tyto zavlažovací vaky jsme instalovali letos poprvé. Na zkoušku jsme nakoupili 50 kusů Treegator vodních vaků. Pro instalaci jsme vybírali z druhů, které opakovaně na stanovišti hynou. Jedná se zejména o duby, buky a lípy vysazené u příležitosti 100. výročí založení Československa v některých místních částech (Prštné, Velíková, Štípa a Maják), či mladé lípy v zadlážděných plochách centra města, které chřadnou,“ prozradil vedoucí Odboru městské zeleně Ivo Divoký.

Výhodou zavlažovacího vaku je rychlé zalití. V praxi to funguje tak, že je voda během několika málo sekund vpuštěna do vaku a pak 9 – 10 hodin odkapává ke kořenům stromu do tzv. závlahové mísy.

„Pokud by zálivka probíhala bez vaku, trvala by déle, voda by se rozlívala do okolí a zřejmě by obsluha nedodala takové množství vody. Po ukončení vegetačního období vaky uklidíme a budeme instalovat zase v příštím roce. Věřím, že se nám osvědčí a další přikoupíme“ doplnila arboristka Odboru městské zeleně Marie Surovcová.  Ta je po dvouměsíční praxi s účinností vaků spokojena. Z vakem opatřených stromů, zatím žádný neuschl. Rychlost a preciznost zálivky si pochvaluji i pracovníci v terénu.

Negativem je bohužel zájem nenechavců a vandalů. Naštěstí však kromě vandalů a zlodějů, existují i lidé všímaví, kteří nejsou lhostejní ke svému okolí.

„Díky všímavým lidem jsme se dozvěděli o odcizených vacích a byli jsme i upozorněni na případy, kdy je mládež podezřele zkoumala. Spolupráce s těmito lidmi, kterým není osud stromů lhostejný, si velmi vážíme a věříme, že jich bude přibývat,“ doplnila arboristka Odboru městské zeleně. Dle technické specifikace je objem vaků 57 litrů a životnost sedm let. Cena jednoho kusu je sedm set korun.

 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru