Česky

Česky

English

menu
zavřít

Zemřel Zdeněk Dostál. Město vedl v letech 1998 až 2002

15. 8. 2018

Aktuality

31

Zlín – Zemřel někdejší primátor města Zlína Zdeněk Dostál. Ve věku 85 let podlehl těžké nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční ve středu 22. srpna v 11 hodin...

Pietní místo se nachází v přízemí radnice na náměstí Míru

Zlín – Zemřel někdejší primátor města Zlína Zdeněk Dostál. Ve věku 85 let podlehl těžké nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční ve středu 22. srpna v 11 hodin v obřadní síni zlínského krematoria.

Zdeněk Dostál byl primátorem v letech 1998 až 2002. „Byl to noblesní pán. Jeho názory jsem vždy respektoval. Během svého působení v čele radnice dokázal zrealizovat spoustu dobrých věcí pro občany. Je nám všem líto, že odešel," sdělil primátor Miroslav Adámek.

Zdeněk Dostál se narodil 6.  května 1933 ve Zdounkách v okrese Kroměříž. Původním povoláním je vysokoškolským pedagogem. V letech 1990 - 1998 byl přednostou Okresního úřadu ve Zlíně. Ve volbách v listopadu 1998 byl zvolen do Zastupitelstva města Zlína za Zlínské hnutí nezávislých a po koaličním vyjednávání byl dne 27. listopadu 1998 zvolen primátorem. Bezprostředně po volbách bylo nutno soustředit pozornost na již probíhající vyjednávání o rozdělení České republiky na vyšší územněsprávní celky. Reálné nebezpečí, že se Zlínsko stane periferním přívěskem jiného kraje, se naštěstí podařilo zvrátit a od roku 2000 je Zlín sídelním městem Zlínského kraje. V tomtéž roce se na základě zákona o obcích změnil Úřad města Zlína na Magistrát města Zlína a Město Zlín na statutární město Zlín.

Úspěchem této radniční koalice byl věcnější způsob jednání rady i zastupitelstva a další zapojování místního obyvatelstva do řešení problémů rozvoje města, např. postupným zřizováním tzv. občanských iniciativ či dotazníkovým šetřením ke konkrétním tématům. Ve městě vzniklo v těchto letech několik pozoruhodných staveb, např. budova Kooperativy (1999), moderní soubor obytných domů na Podlesí (1999 - 2001) či Průmyslová zóna Zlín - Východ (2001). Provoz obnovilo zničené koupaliště Zelené a sportovci získali přilehlou víceúčelovou sportovní halu (obojí 2002). Pokročila stavba cyklostezky z Vršavy k areálu ZOO. Centrum města začaly hlídat kamery. Na začátku roku 2001 zahájila svou činnost samostatná Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, tehdy s 3500 studenty. Funkci primátora Zdeněk Dostál zastával do 14. listopadu 2002. Ve volbách v letech 2002 a 2006 byl zvolen členem Zastupitelstva města Zlína za Zlínské hnutí nezávislých.

V přízemí budovy radnice je nyní zřízené pietní místo, kde mohou lidé vyjádřit svou účast.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru