menu
zavřít

Ženy, které přežily své děti, zvou na představení

5. 1. 2017

Aktuality

4

Zlín – Budu všude kolem tebe. To je název divadelního představení o bolesti, smutku i znovunabyté naději matek, které ztratily své dítě. O vlastní příběhy se s diváky podělí ženy ze spolku Dlouhá cesta. Představení odehrají 7. ledna ve Studiu Z.

Protagonistky hry Budu všude kolem tebe

Zlín – Budu všude kolem tebe. To je název divadelního představení o bolesti, smutku i znovunabyté naději matek, které ztratily své dítě. O vlastní příběhy se s diváky podělí ženy ze spolku Dlouhá cesta. Představení odehrají 7. ledna ve Studiu Z.

Na počátku byl jeden bláznivý nápad maminek z našeho spolku Dlouhá cesta, které měly touhu si zahrát divadlo. Díky režisérce paní Ivetě Duškové vznikl scénář ze čtyř skutečných příběhů žen, které se na jevišti setkají kvůli svým dětem. Vyprávějí o složité cestě, kterou musely ujít,“ uvedla Iveta Coufalíková, jednatelka spolku Dlouhá cesta, která přišla o osmnáctiletého syna.

Scénář vznikal velmi pomalu. Trvalo půl roku, než jsem se do toho pustila, než jsem začala mít pocit, že vím kudy. Ve scénáři jsou zastoupeny všechny možnosti odchodu ze života: sebevražda, nenarozené dítě, smrt dítěte po dlouhé nemoci i nešťastnou náhodou,“ sdělila režisérka a ředitelka divadla Kampa Iveta Dušková. „Jednotlivé příběhy založené na obrazech a gestech se prolínají a ze střípků se nakonec poskládá celková imprese: jak ženy prožívají tak hlubokou ztrátu, tak tragickou událost, jak se k ní postaví a jak s ní dokážou dál žít, jak se s ní vyrovnávají. A jestli dokážou znovu najít v životě štěstí. To mě zajímalo už na začátku: jestli se to vůbec dá překonat a jakým způsobem,“ dodala k inscenaci její režisérka.

Důležitou úlohou představení je podle tvůrců také otevření velikého tabu, jímž je v naší moderní společnosti smrt, ztráta dítěte.

Spolek Dlouhá cesta vznikl v roce 2005 z iniciativy maminek, které chvíle spojené s úmrtím dítěte prožívaly společně. Jeho posláním je pomáhat rodičům, jimž zemřelo dítě v jakémkoli věku a z jakékoli příčiny. Působí celorepublikově.

Šedesátiminutovou hru uvede divadlo Kampa ve spolupráci se spolkem Dlouhá cesta.

www.dlouhacesta.cz

 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2022 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru