Česky

Česky

English

menu
zavřít

Zlín má další stoletou obyvatelku

31. 7. 2020

Aktuality

14

Zlín – Anna Hrůzková je další ženou, která se letos ve Zlíně dožila sta let.

100leta žena Anna Hrůzková ze Zlína .jpg

Zlín – Anna Hrůzková je další ženou, která se letos ve Zlíně dožila sta let. Čilá bývalá „Baťova žena“ žije ve společné domácnosti s dcerou, ale zároveň využívá nabídky služeb denního stacionáře Naděje na Jižních Svazích. V něm se také konala narozeninová oslava, kterou pro dlouhověkou dámu připravil tamní personál, a na níž dostali pozvání i zástupci zlínské radnice. Kromě kolektivu pracovníků stacionáře, klientů i nejbližších Anny Hrůzkové, jí pevného zdraví přijel popřát náměstek primátora města Zlína Aleš Dufek. S kyticí květin převzala z jeho rukou i dárkový koš vybraných potravin.

Anna Hrůzková, roz. Křížová,  se narodila 25. července 1920 ve vesnici Kovalovice u Brna. Měla ještě mladšího bratra Jaroslava. Maminka Anny Hrůzkové pracovala v zemědělství, tatínek byl švec. Ševcovské řemeslo jejího tatínka možná rozhodlo o její životní pouti, jež byla podobná tisícům Mladých mužů a žen u Baťů. Ve zlínské fabrice získali vzdělání, pracovní zázemí i lásky.

Maminka odešla po ukončení základní školy ve svých 14 letech do Zlína a celý život pracovala v šicích dílnách v Baťových závodech a pak ve Svitu. Ve Zlíně se potkala i se svým pozdějším manželem, Františkem Hrůzkem (tatínkem), který taky pracoval u Bati. Vzali se v roce 1942,“ sdělila dcera Anna Štefková a dodala:

Až do dovršení důchodového věku pracovala maminka ve Svitu. V důchodu se pak rodiče přestěhovali do našeho domu na Fügnerově nábřeží, kde žili spokojeně a užívali si vnoučat a zahrady. Asi pět let se ještě starala o babičku, její matku, kterou jsme z Kovalovic přestěhovali k nám, když už nebyla schopná sama se o sebe starat.“

Manželé Hrůzkovi vychovali dvě dcery – Annu a Jitku. Pevný padesátiletý vztah ukončila až smrt manžela Anny Hrůzkové. Dnes se stoletá Anna Hrůzková těší z lásky dcer, 6 vnoučat a 14 pravnoučat. Svůj čas také nadšeně věnuje aktivitám, které pro seniory pořádá zmiňovaný denní stacionář Naděje na Jižních Svazích.

Do měsíce července ve Zlíně oslavily sté narozeniny tři ženy, jeden muž je 101letý.

 

 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru