Česky

Česky

English

menu
zavřít

Zlín má nové ulice

21. 9. 2021

Aktuality

43

Zlín – Zastupitelstvo města Zlína na svém zasedání schválilo nové názvy ulic a veřejných prostranství ve Zlíně.

Zlín má nové ulice

Zlín – Zastupitelstvo města Zlína na svém zasedání schválilo nové názvy ulic a veřejných prostranství ve Zlíně. Nově tak je v katastrálním území Příluky „Boněcký rybník“, přičemž u tohoto pojmenování Komise pro názvosloví a místní orientaci vycházela z již zaužívaného názvu.

V Lužkovicích, v lokalitě Nadevsí, vznikly ulice Dřevařská, Tesařská a Truhlářská, u kterých při výběru pojmenování komise doporučila vycházet z historie bývalého dřevařství v tomto místě. Nové ulice Pilotní, Letecká, Větroňová, ve stejné místní části, pak odkazují na bývalé letiště, na kterém tyto ulice leží.

Ulice Lonkova u hřiště v Lužkovicích nese jméno leteckého konstruktéra a pilota, představitele protinacistického odboje. V letech 1935–1938 byl Jaroslav Lonek šéfkonstruktérem ve Zlínské letecké akciové společnosti, vlastněné koncernem Baťa. Podle jeho projektu se vyrobilo 201 nejúspěšnějších předválečných zlínských letadel dvousedadlového dolnoplošníku Zlín Z-XII. Kromě profesních úspěchů byl Jaroslav Lonek za své hrdinství v odboji po válce vyznamenán In memoriam Československým válečným křížem 1939.

Poslední nový název ulice Pod Vrchovicí vznikl v chatové oblasti K Sadu, v místní části Kudlov. Rovněž vychází z historicky doložených pramenů.

Účinnost pojmenování je 16. září 2021, tedy ode dne schválení.

Foto: Jaroslav Chudárek 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru