Česky

Česky

English

menu
zavřít

Zlín se ponořil do oslav 100. výročí československé republiky. FOTOGALERIE

31. 10. 2018

Aktuality

26

Zlín – Poslední dny ve Zlíně patřily akcím konaným u příležitosti 100. výročí vzniku Československa.

Sázení lípy ve Štípě

Zlín – Poslední dny ve Zlíně patřily akcím konaným u příležitosti 100. výročí vzniku Československa. V rámci sobotního odpoledne se náměstí Míru přeneslo do doby tzv. první republiky. Účastníci se potkali s T. G. Masarykem – prezidentem osvoboditelem, který přijel v historickém automobilu, podnikatelem Tomášem Baťou, dobovými cyklisty, legionáři, členy Sokola, živými sochami a kameloty. Atmosféru zlínského náměstí v roce 1918 navíc přiblížily panoramatické tabule s kresbami původní podoby domů, dobovými fotografiemi a texty o historii jednotlivých domů.

Velkým momentem odpoledne bylo odhalení pamětní desky T. G. Masarykovi umístěné na budově Zlatého jablka. Je na ní napsáno „Na tomto místě stával dům, v němž nocoval profesor T. G. Masaryk, když v roce 1907 úspěšně kandidoval za východomoravská města do rakouské Říšské rady.“

Po skončení programu na náměstí vyrazil směrem ke Kongresovému centru Zlín  průvod zlínských obyvatel, kterém do kroku vyhrával Velký dechový orchestr Zlín. Tady se u sochy T. G. Masaryka za přítomnosti představitelů města Zlína  uskutečnil veřejný pietní akt, po němž následovala ve foyer kongresového centra vernisáž výstavy Cesta ke svobodě – 100 let výročí republiky. V podvečer se symbolicky rozsvítil zlínský architektonický klenot – obnovený Památník Tomáše Bati, který už v neděli,  v Den otevřených dveří, přivítal první návštěvníky. Závěr dne patřil hercům Městského divadla Zlín, kteří odehráli premiéru inscenace Masaryk/Štefánik.

U příležitosti 100. výročí republiky byly v několika místních částech Zlína vysazeny lípy, přímo v centru na náměsté Práce pod hotelem Moskva vzniklo odpočinkové místo, kterému dominuje 28 lip. V Malenovicích na Jarolímkově náměstí pak místní odhalili pamětní desku. Ta bude připomínat událost z roku 1919, kdy žáci místní školy vysadili tzv. Masarykovu lípu svobody. Pamětní deska je osazena na kameni v její blízkosti.

Události jsou zachyceny na fotografiích níže ve fotogalerii.

Foto: Jan Mička, Dalibor Michalčík, Josef Řezníček, Tomáš Bobál, David Cekota

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru