Aktuálně:   UŽ SU ZLÍŇÁK!

Česky

Česky

English

menu
zavřít

Zlín se prezentoval na Saských dnech. Přijetí bylo srdečné

8. 9. 2016

Aktuality

39

Desetitisíce lidí zaplnily o víkendu saské městečko Limbach – Oberfrohna. Konaly se tu totiž tradiční Saské dny. V programu byla k nalezení i silná zlínská stopa...

S maskotem festivalu, foto: Lukáš Fabián

Zlín - Desetitisíce lidí zaplnily o víkendu saské městečko Limbach – Oberfrohna. Konaly se tu totiž tradiční Saské dny. Na oslavy německé spolkové země jsou Sasové obzvláště hrdí. Pestrost programu akce, které se účastní kolem čtvrt milionu lidí, byla neuvěřitelná. V programu byla však k nalezení i silná zlínská stopa. Ostatně jako v celém městečku.

Limbach – Oberfrohna je mnoho let partnerským městem Zlína. Sasové tak mohli ochutnat české pivo z produkce malenovického pivovaru Zlínský švec, obdivovat ukázky psovodů zlínských strážníků či prštenských hasičů a také si vychutnat kulturní zážitek v podání Big Bandu Zlín Lubomíra Morávka. Všichni jmenovaní si vysloužili velký obdiv. Výkony a výcvik zlínských služebních psů dokonce vysoce ocenili i přítomní němečtí státní policisté. Samotný Zlín se pak prezentoval informačním stánkem v takzvané Míli partnerských měst. Návštěvníci Saských dnů se tak dozvěděli, kde že to leží druhá nejnavštěvovanější česká zoo, či si mohli udělat představu o unikátní zlínské architektuře. Zlínský stánek patřil k těm nejvřelejším. Kromě srdečného pozvání do našeho kraje, nechyběly ani ochutnávky toho nejlepšího, co u nás umíme. Sasové se tak rozplývali nad vynikajícími škvarky ze zlínského Kudlova, ochutnali tradiční vlčnovské „Hochzeitkuchen“, tedy svatební koláčky a nemohla chybět ani „Sliwowitz“ z Vizovic.
Nejsrdečnější setkání pak pracovníci stánku zažívali s obyvateli Zlinerstrasse (zlínské ulice), kteří se ke Zlínu vždy rádi a hrdě hlásili. Zlínskou oficiální delegaci tvořila náměstkyně primátora Kateřina Francová, kterou doplnili radní Jana Bazelová a Pavel Stojar. Bezpečnostní složky pak ve zlínské delegaci reprezentovali ředitel zlínské městské policie Milan Kladníček a jeho zástupce Vít Novák.
„Byli jsme překvapeni moc milým a vstřícným přijetím. Překvapilo mě také, jak je město Zlín v Limbachu zapsané,“ vzpomněla Kateřina Francová, náměstkyně zlínského primátora. Skutečně. Na zlínskou stopu tu narazíte často. Kromě zlínské ulice tu mají na radnici i jednací salónek pojmenovaný Zlín. Před radnicí je také vzrostlý dub, který tam zasadil v roce 1998 primátor města Zlína Zdeněk Dostál.

„Festival byl pro nás i velkou inspirací,“ doplnila Kateřina Francová. K pozvání Zlína na Saské dny došlo letos na jaře, kdy Baťovo město navštívil primátor Limbachu Jesko Vogel. Ten se také se zlínskou delegací setkal.

„Setkání s primátorem Jesko Vogelem bylo velmi srdečné. Je vidět, že si v Sasku našeho přátelství váží,“ poznamenal radní Pavel Stojar. Celé město bylo o víkendu pro auta uzavřeno a žilo jen festivalem. 
„Zapojily se desítky spolků z celého Saska. Zpívalo se a tančilo po celém městě. Prezentovaly se saské firmy, řemeslníci, ale i hasiči, policie, záchranáři nebo třeba politické strany. Byla to pro město Limbach-Oberfrohna velká výzva. Akci takového rozsahu Zlín ještě nezažil. Proto to pro nás byla zajímavá inspirace, po stránce organizační nebo i z hlediska zajištění bezpečnosti návštěvníků,“ doplnil radní Pavel Stojar. Zástupci zlínské delegace se pomyslně zapsali i do Guiniessovy knihy rekordů. 
„Proběhl úspěšný pokus o překonání světového rekordu v počtu lidí na jednom místě, kteří hrají Člověče, nezlob se! Nakonec se sešlo 1053 hráčů. Hry se pak věnovaly například do dětských domovů,“ přidala další postřeh radní Jana Bazelová.

O prezentaci Zlína v informačním stánku se starali především pracovníci oddělení cestovního ruchu a informací, kterým zdatně pomáhali studenti – nejlepší němčináři – ze zlínského gymnázia na Lesní čtvrti. Všem studentům patří velké poděkování.

 

Info: Co jsou Dny Saska:

 

Dny Saska jsou největším festivalem v této spolkové zemi. Akce se koná každý rok první víkend v září a vždy v jiném saském městě. Přijíždí i stovky tisíc návštěvníků. Pro letošní ročník bylo jako pořadatel vybráno město Limbach-Oberfrohna a akci navštívilo podle odhadů 300 tisíc lidí.

 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2025 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru