Česky

Česky

English

menu
zavřít

Zlín se zapojil do projektu „Na kole jen s přilbou“

24. 7. 2017

Aktuality

8

Zlín - Na kole jen s přilbou. To je název společného projektu Horské služby ČR a Týmu silniční bezpečnosti. Letos se do této osvětové kampaně aktivně zapojilo...

Přilba může zachránit život

Zlín - Na kole jen s přilbou. To je název společného projektu Horské služby ČR a Týmu silniční bezpečnosti. Letos se do této osvětové kampaně aktivně zapojilo i město Zlín. Už sedmým rokem tak budou v oblíbených cyklistických lokalitách působit takzvané cyklohlídky. Ty budou cyklistům předávat řadu rad a zkušeností z oblasti bezpečnosti jízdy na kole.

„V loňském roce na našich silnicích zemřelo 39 cyklistů, 417 jich bylo zraněno těžce a dalších více než tři tisíce lidí léčilo zranění lehká. Tato čísla ilustrují, že osvěta a zapojení do tohoto projektu je určitě na místě,“ prozradil Josef Novák, radní pro oblast dopravy. Rada města tak tento projekt podpořila částkou deset tisíc korun. Čísla obětí a zraněných by totiž mohla být řádově nižší a to pokud by se řada dospělých cyklistů „nestyděla“ nosit přilbu. Tuto povinnost u nás mají zatím jen děti.

Nehody se však cyklistům nevyhýbají ani při jízdě mimo pozemní komunikace. Každoročně poskytuje Horská služba pomoc několika stovkám vážně zraněných cyklistů a koloběžkářů. „V roce 2016 poskytovala Horská služba pomoc cyklistům v celkem 691 případech. Dnes a denně se přesvědčujeme, že mnozí cykloturisté jako by zapomínali, že i při neopatrné jízdě mimo silnice jim hrozí riziko vážného úrazu. Navíc nejednou opomíjejí nutnou prevenci v podobě ochranné přilby. Svou negativní roli v častých případech sehrává i posilnění alkoholem,“ říká Jiří Brožek, náčelník Horské služby ČR.

Cyklista je právem považován za řidiče, byť nemotorového vozidla. A silnice jsou pro něj nebezpečnější než pro automobilisty. Pravděpodobnost jeho usmrcení při nehodě je zhruba 14x vyšší než u cestujícího v osobním vozidle a dokonce 112x vyšší než u pasažéra v autobusu. „Cyklisté by proto měli ve svém vlastním zájmu nejen důsledně dodržovat všechny zásady bezpečné jízdy na kole, ale také pamatovat na možné chyby ostatních účastníků silničního provozu. Defenzivní způsob jízdy se vyplatí,“ říká Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru