Česky

Česky

English

menu
zavřít

Zlín si připomene 80. výročí úmrtí T. G. Masaryka

7. 9. 2017

Aktuality

29

Zlín – Před 80 lety zemřel první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Statutární město Zlín si osobnost prezidenta Osvoboditele připomene u jeho sochy před kongresovým centrem.

Prezident Masaryk před radnicí - Státní okresní archiv Zlín Klečůvka

Zlín – Před 80 lety zemřel první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Statutární město Zlín si osobnost prezidenta Osvoboditele připomene u jeho sochy před kongresovým centrem. Veřejný vzpomínkový akt se koná 14. září ve 13 hodin.

Tomáš Garrigue Masaryk měl ke Zlínu blízko a často sem jako politik přijížděl. Ačkoliv je známa hlavně jeho návštěva z 24. června 1928, kdy ho jako prezidenta vítal Tomáš Baťa, nebyla jediná. Poprvé naše město navštívil již v roce 1907. V témže roce získal za Českou stranu pokrokovou svůj první parlamentní mandát a pracoval pro volební obvod valašských měst včetně Zlína. Druhý mandát ve stejném obvodu získal při dalších parlamentních volbách v roce 1911.

Působení T. G. Masaryka ve vídeňském parlamentu bylo pro Zlín velkým přínosem při zavádění pokrokových, hospodářských a společenských změn, kterým nutně předcházely změny politické. V záznamech městského zastupitelstva je uvedena řada zpráv o jednání, které Masaryk vedl u vídeňských ministerstev a úřadů ve prospěch rozvoje našeho města. V roce 1910 mu bylo uděleno čestné občanství města Zlína.

Tomáš Garrigue Masaryk zemřel 14 září 1937 v 87 letech v Lánech. Jeho pohřeb 21. září se stal velkou manifestací zármutku, ale také víry v demokracii všech demokraticky cítících občanů státu, bez ohledu na národnost. Smuteční náladu před pohřbem vyjádřil Jaroslav Seifert v cyklu deseti básní a snažil se tak spolu s národem překonat Masarykovu smrt.

Za sto let možná děti našich dětí svým dětem budou teskně vyprávěti

o šedém ránu čtrnáctého září, navěky označeném v kalendáři.

To kalné ráno, to si pamatuj, mé dítě.“ (úryvek z básně To kalné ráno)

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru