Česky

Česky

English

menu
zavřít

Zlín si připomněl 52. výročí úmrtí Jana Palacha street artovým happeningem

20. 1. 2021

Aktuality

29

Zlín – Na náměstí T. G. Masaryka ve Zlíně včera zářil světelný řetěz ze svíček.

Světelný řetěz ze svíček pro Jana Palacha zachytil Lukáš Králíček

Zlín – Na náměstí T. G. Masaryka ve Zlíně včera zářil světelný řetěz ze svíček. K uctění památky Jana Palacha, od jehož úmrtí uplynulo 52 let, jej spolu s výtvarníkem Petrem Dosoudilem nainstaloval Živý Zlín. Světelný řetěz měřil sedm set metrů a byl tvořen z osmi set svíček. Letošní ročník byl pátý v pořadí. 

Původně akce měla být jednorázovým happeningem. Ale díky ohlasům a zájmu veřejnosti se stala tradicí a jakousi příležitostí k rozjímání nad dneškem i sebou samotným,“ uvedla vedoucí Živého Zlína Jana Kubáčová a doplnila: „To byl nakonec důvod, proč jsme se rozhodli nepřerušit kontinuitu a zrealizovat happening i za stávajících podmínek.“

Autor myšlenky, Petr Dosoudil připomněl, co jej ke vzniku celé myšlenky vedlo: „Projekt k uctění památky Jana Palacha ve mně zrál několik měsíců. Předně mi celý prostor Gahurova prospektu evokoval Václavské náměstí v Praze, a to svou délkou i šířkou, a pak jsem cítil potřebu tuto událost nějakým výrazným způsobem připomenout. Mrzelo mě, že se na takové dějinné okamžiky s poselstvím pomalu zapomíná.“ 

Délka náměstí T. G. Masaryka je přibližně 770 metrů, v předchozích letech se události účastnily stovky lidí. Letošní ročník byl neveřejný, přesto lidé přicházeli Janu Palachovi svůj hold vzdát individuálně.

Jan Palach byl student pražské Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Na protest proti okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy se na Václavském náměstí v Praze 16. ledna 1969 zapálil. Následkům zranění podlehl 19. ledna.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru