Česky

Česky

English

menu
zavřít

Zlín si připomněl 75. výročí osvobození

30. 4. 2020

Aktuality

23

Zlín – Před 75 lety skončila šestiletá fašistická okupace našeho státu.

Náměstek primátora Aleš Dufek pokládá věnec

Zlín – Před 75 lety skončila šestiletá fašistická okupace našeho státu. Okamžiky osvobození Zlína a konec 2. světové války si připomněli představitelé města u Památníku obětem II. světové války v sadu Komenského. Životy padlých válečných hrdinů uctili tichou vzpomínkou a položením květinového věnce. S ohledem na pandemii koronaviru byl vzpomínkový akt pouze neveřejný.

Ve strachu a napětí lidé toužebně čekali na den osvobození. Sovětská armáda se blížila od jihu a 2. května 1945 se dočkal konečně i Zlín. Ve směru od Březnice a Jaroslavic pronikla v odpoledních hodinách do města sovětská vojska a spolu s nimi bojující rumunské jednotky. Překonaly odpor Němců a město osvobodily. Šestiletá doba poroby skončila. Pochmurnou tečku za válečnými událostmi přinesly v srpnu a září 1945 čtyři rozsudky lidového soudu, které určily nejvyšší trest zlínským konfidentům a gestapákům; jedna poprava byla vykonána veřejně,“ shrnul konec šestileté okupace ve Zlíně historik Zdeněk Pokluda v knize Sedm století zlínských dějin.

 

 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru