Česky

Česky

English

menu
zavřít

Zlín si připomněl Světový den boje proti mozkové mrtvici

17. 5. 2021

Aktuality

20

Zlín – Nasvícením radnice na růžovo si naše město připomnělo Světový den boje proti mozkové mrtvici.

svetovy-den-mrtvice.jpg

Zlín – Nasvícením radnice na růžovo si naše město připomnělo Světový den boje proti mozkové mrtvici. Tato iniciativa upozorňuje na problematiku cévní mozkové příhody, která je druhou nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Růžová barva je barvou projektu Čas je mozek, jehož posláním je informovat širokou veřejnost o příznacích mozkové mrtvice a možnostech včasné pomoci.

„Ani v době, kdy bojujeme s celosvětovou pandemií nemoci covidu-19, nesmíme zapomínat na další závažná onemocnění. Mozková mrtvice zasáhne každoročně téměř 30 000 pacientů a má na svědomí více než 2 000 lidských životů,“ uvedla předsedkyně správní rady Nadačního fondu Čas je mozek, Štěpánka Loužecká, a dodala: „Vážíme si podpory měst, které podporují naší osvětovou kampaň. Přispívají tak k větší informovanosti lidí, a tím ke včasné pomoci postiženým.

V případě řešení mozkové mrtvice je klíčovým faktorem čas, a proto je jedním z cílů kampaně zaštítěné Cerebrovaskulární sekcí České neurologické společnosti ČLS JEP a Českou společností intervenční radiologie ČLS JEP zvýšit počet pacientů, kteří zavčas rozpoznají její symptomy a co nejdříve zahájí léčbu. Víc, než u kterékoliv jiné nemoci platí, že čím dřív léčba započne, tím vyšší je šance na úplné zotavení pacienta.

„Je potřeba, aby měla široká veřejnost dostatek informací a pacienti byli schopni poznat symptomy cévní mozkové příhody včas. Jakákoliv aktivita, která pomůže šířit osvětu, je zvlášť v případě mrtvice opravdu důležitá,“ sdělil primář Neurologického oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, Jan Bartoník, a doplnil: „Až v 50 % případů lze cévní mozkové příhodě předejít prevencí.“

Krom zlínské radnice se růžově rozsvítil například Tančící dům v Praze, Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem, Olomoucká radnice, Sloup Nejsvětější Trojice, Galerie města Olomouc, rozhledny Diana a Goethova vyhlídka v Karlových Varech nebo balkon Mahenova divadla v Brně.

Více na: www.casjemozek.cz

Čas je mozek - Hlavní stránka | Facebook

 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru