Česky

Česky

English

menu
zavřít

Zlín zavzpomínal na Václava Havla

17. 12. 2021

Aktuality

17

Zlín – Před deseti lety 18. prosince 2011 se uzavřela životní pouť prvního prezidenta České republiky Václava Havla.

Zlín vzpomínal na Václava Havla

Zlín – Před deseti lety 18. prosince 2011 se uzavřela životní pouť prvního prezidenta České republiky Václava Havla. Jeho osobnost si na slavnostním pietním aktu před radniční budovou připomněli představitelé radnice i desítky obyvatel města.

Slavnostní veřejný pietní akt zahájil svým proslovem primátor města Zlína Jiří Korec. Netajil se v něm obdivem k Václavu Havlu a připomněl jeho propojení s naším městem.

„U pana prezidenta Václava Havla mi velmi imponovala naprostá slušnost a úcta k lidem, kterou dnes spousta Čechů postrádá, stejně jako boj proti pasivitě a důraz na životní aktivitu. Aby vždy a za všech okolností o něco Václav Havel usiloval, mu kladl na srdce jeho dědeček Hugo Vavrečka, který byl mimo jiné šéf zahraničního obchodu v Baťových závodech. Václav Havel u něj trávil ve svých klukovských letech spoustu času a díky tomu měl v sobě prokazatelně i kus zlínského baťovského odkazu, na co můžeme být v našem městě právem hrdí,“ uvedl Jiří Korec.

Připomněl také jednu z jeho myšlenek. „Václav Havel řekl: „Je na každém z nás, aby se snažil. Ti, kteří říkají, že jedinec toho moc nezmůže, si jen hledají výmluvy“.“

Kromě primátora města Zlína vystoupily se vzpomínkovým proslovem i náměstkyně hejtmana Zlínského kraje Hana Ančincová a prorektorka Univerzity Tomáše Bati Adriana Knápková.

O hudební vstup se postarala hrou na saxofon studentka Základní umělecké školy Zlín Katka Slabáková. Předvedla jazzovou skladbou Summer time, k níž se pojí vzpomínka na setkání prezidentů Václava Havla a Billa Clintona v roce 1994. Americký prezident na něm zahrál právě tuto skladbu na saxofon, který mu Václav Havel daroval.

Vzpomínku na Václava Havla umocnily jeho moudré myšlenky pronesené žáky 9 B ze ZŠ Okružní. Vzpomínkovou akci zakončila zpěvem hymny studentka Základní umělecké školy Zlín Zuzana Kovářová.

K pietnímu místu pod pamětní deskou obětem komunismu představitelé města přinesli květiny a zapálili svíčky.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru