Česky

Česky

English

menu
zavřít

Zlín žije festivalem designu

12. 5. 2024

Aktuality

39

Zlín – Festival ZLIN DESIGN WEEK 2024 proměnil město v mezinárodní centrum designu a inovací. 

Ve svém desátém ročníku přivádí do města rozmanitý program výstav, workshopů, módních přehlídek i kulturních debat pod hlavičkou hlavního tématu FUTURE IS/BUDOUCNOST JE. Ve svém programu se snaží předvídat budoucí vývoj designu, odpovídat na otázky, jak bude například vypadat svět, kde technologie vytvářejí mimořádné zážitky, a kde se daří udržitelnému/trvalému vztahu mezi lidmi a planetou nebo jaká bude role designu při řešení klimatických a sociálních výzev. Jedním z dlouhodobých podporovatelů festivalu pořádaného Fakultou multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati je město Zlín.

„Zlín Design Week se za deset let přiřadil k top významným kulturním akcím, které se ve Zlíně odehrávají. Do města se sjíždí inspirativní hosté jak z Česka, tak i ze zahraničí, designéři i zajímavé osobnosti z dalších kreativních oborů a Zlín se tak stává místem inspirativního setkávání, zážitků i diskuzí. Výborným počinem je festivalová nabídka edukačních workshopů pro žáky základních a studenty středních škol, zaměřená na budoucnost designu i jeho vliv na společnost či praktické využití digitálních technologií v umění,“ uvedla náměstkyně primátora města Zlína Martina Hladíková a doplnila:

„Cílem města je rozvoj potenciálu mladých talentů, jakožto i podpora kulturních a kreativních odvětví ekonomiky, která má významný příklad v baťovském podnikání.“

Festival je za polovinou, návštěvníci mohli zažít spoustu programových částí. Festival, ve středu 8. května, zahájila výstava Future is! na Zlínském zámku, která zdůrazňuje potřebu inovativního přístupu v designu s projekty z celého světa. Návštěvníci mají možnost prozkoumat díla zaměřená na udržitelnost a technologický pokrok až do 24. května 2024.

Konference Design na hranici

Čtvrtek byl věnován spřátelenému programu v rámci neformální konference Design na hranici, události, která nabízí pohled do širokého spektra designových odvětví. Letos opět hostila mezinárodní řečníky a poskytla prostor pro diskusi a sdílení nápadů mezi designéry, studenty designu a ostatními zájemci o kreativní svět. Společně s publikem řečníci diskutovali o nejnovějších trendech v digitálním, produktovém a motion designu. Čtvrteční festivalový den byl zakončen představením projektů studentů a studentek z ateliéru Digitální design Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati v rámci videomappingového festivalu MASKA.

Edukační program pro školy

V pátek odstartoval edukační program pro školy, vedený pod rukama kreativní dílny ROBOTA. Programy ROBOTY byly navrženy tak, aby podpořily rozvoj kreativity, inovace a uměleckých dovedností. Dílna přináší inspiraci a nástroje, které posouvají vzdělávání na vyšší úroveň. Studenti základních a středních škol si mohou vyzkoušet řadu nových technologií a sebou si odnést i něco, co si sami vyrobili.

Zároveň proběhly první programové body Design KANTÝNY, platformy, která v průběhu celého roku prostřednictvím podcastů a diskusí servíruje nejrůznější chutě designu. Pro návštěvníky festivalu jsou diskuze dostupné živě a zdarma v prostorách 44. budovy areálu Svit.

Módní přehlídka a umělá inteligence

Páteční večer pak vyvrcholil, všemi očekávanou, módní přehlídkou s názvem Future is Spectrum!, moderovanou umělou inteligencí. V rámci přehlídky představili studenti z Česka, Slovenska a Litvy 10 kolekcí, které pomáhají reflektovat myšlenky vnitřních bojů, sebepřijetí, souznění s přírodou a podpoře handicapovaným. Po Fashion show následovala afterparty ve 44. budově, spojená s koncertem dynamické hudby, která k módě bezpochyby patří.

V sobotu bylo připraveno kvalitní informační menu v podání Design KANTÝNY, která svými tématy přenesla do úvah nad designem veřejného prostoru. například podcast FUTURE IS RESILIENT: Materiály, metody a vize pro města budoucnosti se věnoval digitální transformaci ve veřejném sektoru, neboť nás technologie v běžném životě obklopují na každém kroku. Kromě kreativní dílny Designéři dětem se konala v galerii G18 vernisáž výstavy Future is Best of ’24!: Místo v budoucnosti. V expozici najdou příchozí práce finalistů 15. ročníku mezinárodní soutěže Best in Design. V návaznosti na letošní téma festivalu, výstava odprezentuje inkluzivní, odolný a inovativní design, který má své místo v budoucnosti.

Future is yoga

Kromě lekce jógy byl jeden den k dispozici designový POP UP Shop s nabídkou náušnic, šatů, hrnků, květináčů i jídla. Nedělní večer zakončila módní performance "X Our Shift", kde se představila kolekce z recyklovaných materiálů a mnoho dalšího.

Festival nabízí i komentované prohlídky hlavní výstavy Future is! a výstavy Future is Best of '24! v galerii G18, které představují nejnovější směry v designu a jeho aplikaci pro budoucnost.

Během festivalu Zlin Design Week, s výjimkou 11. a 13. května, se každý den od 10:00 do 17:00 konají komentované prohlídky Památníku Tomáše Bati na náměstí T. G. Masaryka v Zlíně. Průvodce seznamuje návštěvníky s historií a architekturou této ikonické budovy, příběhem jejího zakladatele Tomáše Bati a vlivem architekta Františka Lýdie Gahury. Rezervace a vstupné jsou dostupné online nebo přímo na místě u infopointu.

IDENTITA: AFTER MILANO 2024 a ZLÍNSKÁ ZRCADLA

Až do 31. května, mimo víkendy, lze zhlédnout výstavu IDENTITA: AFTER MILANO 2024  v Elements studio budova 64/2, areál Svit. Ve Zlíně také stále dominuje zlínská multimediální expozice ZLÍNSKÁ ZRCADLA, která do konce festivalu bude svítit červeným tónem.

Celý festival Zlin Design Week zakončí Closing event ve Zlínském zámku. Poslední akce Zlin Design Weeku, kde si účastníci společně poví všechny zážitky a vyvěští budoucnost designu. Více informací o celém festivalu na www.zlindesignweek.com.

 

Zlin Design Week je týdenní design festival, kde může každý najít inspiraci. Prostřednictvím festivalu vytváří platformu pro setkávání mladých designérů a profesionálů, pro prezentaci, vyjádření, sdílení a nečekaná spojení. Podporuje mladé talenty a přináší čerstvý vítr v oblasti designu. Projekt vznikl roku 2015 na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně díky mezioborové spolupráci designu, marketingu, fotografie a audiovize. Za deset let festival získal významné postavení mezi obdobnými akcemi na mezinárodní úrovni, profesionalitu v organizaci přehlídky témat soudobého designu potvrzuje i jeho kontinuální podpora Ministerstvem kultury ČR, statutárním městem Zlínem a Zlínským krajem.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru