Česky

Česky

English

menu
zavřít

Zlín zná vítěze soutěže na proměnu „Šmoulího města“

12. 6. 2024

Aktuality

3866

Vítězem veřejné soutěže na nové využití pozemků na sídlišti Jižní Svahy, v lokalitě známé jako „Šmoulí město“, je společnost KOMA MODULAR z Vizovic.

Šestičlenná komise složená ze zástupců vedení města a vedoucích pracovníků radnice rozhodovala ze dvou nabídek. Jako nejvhodnější nakonec vyhodnotila projekt společnosti KOMA MODULAR. Autorem vítězného návrhu s názvem Nový Cech je studio CHYBIK + KRISTOF Architects. Vizovická společnost získá plochu velkou bezmála 5600 metrů čtverečních do dvacetiletého pronájmu. Druhým účastníkem soutěže byl spolek Šmoulí město Zlín.

„Vítězná nabídka spočívá ve výstavbě zcela nového objektu a slibuje moderní náplň a přístup k poskytování služeb. Objekt bude postaven z modulárního systému, který umožňuje variabilitu. Vítězná nabídka je v podmínkách Zlína ojedinělá, inovativní a moderní,“ komentoval výsledky soutěže primátor Jiří Korec. Připomněl, že současný stav „Šmoulího města“, který tvoří většinou zastaralé jednopodlažní objekty z 90. let, je velmi neuspokojivý. „Náš záměr je jasný. V rámci veřejné soutěže na dlouhodobý pronájem usilujeme o výrazné pozvednutí lokality a rozšíření služeb pro obyvatele Jižních Svahů. Vítězná nabídka společnosti KOMA MODULAR tomu jde výrazně naproti,“ zdůraznil primátor Korec.

Na pozemcích k pronájmu v současnosti stojí stavby jiných vlastníků, Rada města Zlína současně s výběrem nejvhodnější nabídky schválila výpovědi nájemních smluv. Konkrétně se jedná o 16 smluv na pozemky a 1 smlouvu na nebytový prostor. Nájemci pozemků, vlastníci staveb, budou mít do skončení tříměsíční výpovědní doby povinnost pozemky vyklidit nebo odstranit stavby na vlastní náklady. Nájemce nebytového prostoru má s městem sjednánu půlroční výpovědní dobu.

„Těší nás kvalita vítězného návrhu, který výrazně zlepšuje nabídku služeb v lokalitě jižní Svahy a znamená i zásadní kvalitativní posun této lokality. Představený koncept bude unikátní v celé ČR. Klíčovým aspektem pro plánování a povolení nové výstavby je příprava pozemku pro tuto výstavbu.  Nájemcům budou neprodleně odeslány výpovědi, přičemž výpovědní doba začne běžet 1. července 2024,“ uvedl náměstek primátora pro oblast správy majetku a rozvojových ploch Pavel Brada.

Radnice uspořádala v minulém roce 2023 se všemi dosavadními nájemci dvě setkání, na kterých jim představitelé města nabídli možnost převzít objekty, a s tím i náklady na jejich likvidaci. Na tuto možnost však byli ochotni přistoupit pouze tři vlastníci. „Současně se zasláním výpovědí učiní město Zlín, stejně jako loni na podzim, obdobnou nabídku. Půjde opětovně o nabídku na bezúplatný převod objektů do vlastnictví města, což by znamenalo, že by město zajistilo i odstranění staveb a provozy by mohly fungovat až do poloviny října. Myslím, že je to pro nájemce objektu velmi výhodná nabídka,“ upozornil náměstek Pavel Brada.

 

Na vizualizacích jsou návrhy obou účastníků. Projekt Nový Cech společnosti KOMA MODULAR zobrazuje titulní snímek a dva v galerii, další patří k záměru spolku Šmoulí město Zlín

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru