Česky

Česky

English

menu
zavřít

Zlíňáci nám pomáhají dělat festival takový jaký je…

15. 6. 2018

Aktuality

14

Zlín - 58. ročník Zlín Film Festivalu je již minulostí. Přinesl devět dní plných filmů, pestrého doprovodného programu a fascinující festivalovou atmosféru v centru Zlína. Jak hodnotí s odstupem několika dní největší kulturní akci v kraji prezident festivalu Čestmír Vančura?

Čestmír Vančura

Zlín - 58. ročník Zlín Film Festivalu je již minulostí. Přinesl devět dní plných filmů, pestrého doprovodného programu a fascinující festivalovou atmosféru v centru Zlína. Jak hodnotí s odstupem několika dní největší kulturní akci v kraji prezident festivalu Čestmír Vančura? „Zdá se být nejlepším ročníkem za poslední čtyři roky, kdy festival se svým týmem vedu,“ uvedl Čestmír Vančura a dodal: „Těší nás všechny, že se zúročila práce našeho štábu a zároveň velké skupiny lidí, podporovatelů, spolupořadatelů, porotců, dobrovolníků, zkrátka všech, kteří nás opravdu podpořili. Pozitivní ohlas u návštěvníků, odborné veřejnosti i partnerů pro mne znamená, že jsme společně odvedli slušnou práci“.

Jaký tedy byl? Dá se vůbec největší filmová přehlídka na světě shrnout do několika vět?

Do několika vět nevím, ale my jsme se jej letos pokusili vyjádřit několika čísly.  Za devět dní jsme odpromítali 300 filmů z 55 zemí světa a zase je vidělo přes 40 000 diváků. Doprovodný program v 10 festivalových zónách přinesl 31 koncertů, 20 výstav a řadu dalších akcí pro celou rodinu. Jen po červeném koberci se prošlo 132 českých a mezinárodních hvězd. Veškeré dění monitorovali čtyři kameramani a sedm fotografů, ti nafotili celkem 35 234 snímků.  Pomáhalo nám 130 dobrovolníků a radost rozdávalo 9 maskotů. Věřím, že festival potěšil všech více než 125 000 malých i velkých návštěvníků, kteří se jeho programu zúčastnili…Mohli bychom pokračovat, ale to je to hlavní.

K tomu už asi není co dodat, ale co se zřejmě nedá čísly vyjádřit je atmosféra festivalového Zlína, ta je nepopsatelná…

Je opravdu skvělé, že se naše město dokáže díky festivalu proměnit. Musíme poděkovat obyvatelům Zlína, jsou součástí našeho festivalového týmu. Zlíňáci nám pomáhají dělat festival takový jaký je a je to pro nás velká úleva, že pochopili, proč to děláme. Kulturně si dnes stojíme jinde a i naši festivaloví hosté a celebrity jsou městem a jeho náladou nadšení. Těší nás, že ti co sem jednou zavítají, se zhusta stávají našimi „štamgasty“ a rádi se k nám vrací a přivážejí s sebou své děti, rodinu a přátele.

Zmiňoval jste dobrovolníky. Je těžké přesvědčit mladé lidi, aby se nezištně zapojili do příprav takové akce?

Bez dobrovolníků by nebylo možné festival podobného formátu vůbec uspořádat. Ale je pravda, že v České republice si teprve lidé na „dobrovolničení“ zvykají. Hodně si jejich práce vážíme, letos se nám podařilo i v této oblasti významně posunout a podle toho, jak svou práci dělali i jejich reakce na závěrečném setkání s nimi si troufám říci, že i oni s námi byli rádi.

Jak se vám to podařilo?

Kromě běžných benefitů v podobě stravování, festivalových triček a možnosti zúčastnit se koncertů a představení v kině, jsme pro ně letos připravili i několik překvapení. Přišli si s nimi třeba popovídat i velké hvězdy festivalu jako například irský herec Art Parkinson,  známý youtuber Kovy nebo tanečník Jan Onder. Po skončení festivalu jsme jim poděkovali koncertem rapera Calina. Vypadá to, že máme zase zdravé dobrovolnické jádro, se kterým v budoucnosti můžeme počítat.

Když už mluvíte o budoucnosti, co čeká festival v dalších letech?  

Rád bych, aby festival i nadále pokračoval v tradici největší festivalové přehlídky dětských filmů na světě, aby byl dobrým ambasadorem Zlína a jeho kultury. Musíme pokračovat v práci, umět reagovat na vývoj ve filmu, v technologiích, ve společnosti, propojit lépe náš potenciál s okolím, a ještě mnoho dalších věcí. Rádi bychom zároveň festivalu podrželi určitou skromnost, jeho dnešní atmosféru, aby se naši domácí i přespolní dál setkávali na příjemných místech, abychom je dokázali zaujmout svým programem. A přitom, aby měli kolem sebe dostatek prostoru pro filmy, pro sebe, své rodiny a děti. A moc rádi bychom našli i nové partnery především pro podporu našeho doprovodného programu.

 

Kateřina Martykánová

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru