Česky

Česky

English

menu
zavřít

Zoo Zlín je velkým přínosem pro regionální a celostátní ekonomiku. Ukázal to průzkum

22. 10. 2019

Aktuality

216

Zlín - Zlínská zoo dlouhodobě patří mezi desítku nejvyhledávanějších turistických míst České republiky. Roční návštěvnost stabilně překračuje 600 000 osob, od roku 2003..

zoolesnavstup.jpg

Zlín - Zlínská zoo dlouhodobě patří mezi desítku nejvyhledávanějších turistických míst České republiky. Roční návštěvnost stabilně překračuje 600 000 osob, od roku 2003 je nepřetržitě turistickou „jedničkou“ Zlínského kraje. Není však jen atraktivním turistickým cílem, ale také institucí, která úspěšně odchovává ohrožené druhy zvířat, aktivně se zapojuje do jejich návratu do volné přírody a pomáhá chránit ohrožené druhy přímo v místě jejich přirozeného výskytu. Z ekonomického pohledu pak svým provozem vytváří přínos pro regionální i celostátní ekonomiku. Po dohodě se zřizovatelem, statutárním městem Zlín, zoo nechala společností CE-Traffic Praha zpracovat Analýzu dopadů vyplývajících z provozu Zoo Zlín. Uvedená společnost v letošním roce připravila stejné studie i pro další organizace, které zřizuje město Zlín.

Analýza dopadu byla zpracována za rok 2018. Její výsledky potvrdily, že zlínská zoo přináší značnou přidanou hodnotu nejen pro místní region. Vloni do zoo zavítalo téměř 650 000 lidí. Za vstupné, dárkové předměty, ale také za dopravu a využití ubytovacích a stravovacích služeb utratili podle studie 595 milionů Kč. Pro veřejné rozpočty, což jsou rozpočty státu, kraje a města, to znamená daňové odvody ve výši 250 milionů. Z uvedeného celkového počtu návštěvníků bylo 63 procent z jiných krajů ČR a ze Slovenska. Zahrada tak do Zlína a jeho okolí přilákala 410 000 návštěvníků, což podle studie představuje přínos pro veřejný rozpočet ve výši 170 milionů Kč. Podle výsledků studie má zlínská zoo velmi pozitivní dopad z pohledu multiplikace.

„Pro zajištění našeho provozu a rozvoje využíváme služeb nejrůznějších firem a organizací. Nakupujeme potravu pro zvířata, nové vybavení, stavíme, opravujeme, ve výčtu bych mohl pokračovat dál a dál. V celkovém součtu to pro českou ekonomiku znamená roční přínos ve výši 1,2 miliardy Kč,“ vyzdvihl přínos zoo ředitel Roman Horský. Zahrada vytváří velký počet pracovních příležitostí, a to nejen v rámci vlastních zaměstnanců, ale dává práci svým dodavatelům a jejich subdodavatelům. V číslech to je 565 plných ročních úvazků.  Významný je i mediální přínos. Zoo pravidelně zveřejňuje novinky, vydává tiskové zprávy, realizuje PR kampaně, město Zlín se tak objevuje v celostátních i zahraničních médiích.

„Díky publicitě dění v zoo je posilována značka města Zlína a jeho dobré jméno. Podle studie by město muselo vynaložit 37 milionů Kč, aby nakoupilo mediální prostor pro zajištění obdobné publicity,“ uvedl ředitel Horský. Provoz zoo navíc přináší spousta příležitostí pro malé a střední podniky nebo pro poskytovatele zábavných služeb. Zoo také podporuje aktivní trávení volného času a motivuje veřejnost k odpovědnému chování vůči životnímu prostředí. Studie vyhodnotila i očekávané přínosy Zoo Zlín při realizaci zásadních rozvojových projektů – oblasti Karibuni a expozice Jaguar Trek. Tyto investice výrazně zvýší atraktivitu zoo, lze proto předpokládat nárůst roční návštěvnosti. Tržby od návštěvníků by tak přinesly dalších 150 miliónů Kč, příjem pro veřejné rozpočty by se zvýšil o 60 milionů Kč.

„Přiznám se, že mě výsledky studie velmi příjemně překvapily. Ta čísla jsou jedním slovem skvělá. Je to potvrzení, že zahrada má pro město Zlín, region, kraj i stát významný přínos. Není to však jen naše zásluha, za tímto úspěchem stojí také velká podpora a přízeň zřizovatele zoo, statutárního města Zlína. Velmi si toho vážíme,“ zdůraznil ředitel zoo Roman Horský. 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru