Česky

Česky

English

menu
zavřít

Zoo Zlín rozbíhá projekt Dejme lvům novou šanci

4. 12. 2023

Aktuality

288

Zlínská zoo na začátku roku 2024 zahájí výstavbu prvního záchranného centra pro lvy v České republice. Vznikne v Karibuni, nové oblasti zoo, na rozloze téměř půl hektaru. Domov zde najdou zvířata, která stát odebere soukromým chovatelům kvůli nevhodným podmínkám nebo ilegálnímu chovu. Pokud půjde vše podle předpokladů, otevření zahrada plánuje na hlavní sezónu 2025.

Po několika letech příprav se se tak Zoo Zlín pustí do výstavby záchranného centra pro lvy. Velmi zásadní bylo zajištění potřebných financí, investiční náklady podle zpracovaného rozpočtu dosáhnou zhruba 90 milionů. „Záchranné centrum pro lvy je výjimečný projekt. Nejen svým pojetím, ale i financováním. S realizací nám pomůže město Zlín, náš zřizovatel, Zlínský kraj a také ministerstvo životního prostředí. Podpora ministerstva je pro nás mimořádná, ještě nikdy jsme obdobnou dotaci nezískali,“ objasnil ředitel Zoo Zlín Roman Horský. A dodal, že zahrada se tentokrát rozhodla přizvat i samotné návštěvníky. „Je fantastické, že se společný projekt čtyř institucí podařil, bez podpory našich fanoušků, příznivců a přátel se však neobejdeme. Přicházíme tak s projektem Dejme lvům novou šanci. Když se všichni spojíme, dokážeme společně v roce 2025 otevřít nový domov pro zabavené lvy.“.

Možnosti, jak lidé i firmy mohou společně se zlínskou zoo „postavit“ nový domov pro zabavené lvy, jsou lákavé. „Poprvé v historii zoo nabídneme na našem e-shopu pamětní cihličky se jménem dárce či názvem firmy. Objednanou cihličku následně vyrobíme a zasadíme ji do části návštěvnické trasy pojmenované Lví stezka. Bude to jedinečný „děkovný chodník“, který povede podél venkovních prostor záchranného centra,“ přiblížila projekt Romana Mikešová, vedoucí marketingu. Další možností budou pamětní certifikáty nebo lví suvenýry a dárky, tyto dárce zoo zveřejní na tabuli u nového záchranného centra. „Lidé nám mnohokrát dokázali, jak moc mají Zoo Zlín rádi. Věříme, že i tentokrát se k nám přidají a v hlavní sezóně 2025 tak společně otevřeme první záchranné centrum pro lvy,“ uvedla Mikešová.

Zoologické zahrady v České republice chovají 54 lvů, u soukromníků je evidováno neuvěřitelných 165 lvů. Počet zvířat v soukromých chovech však může být ještě vyšší, někteří lvi jsou totiž chování nelegálně. „Lvi patří mezi nebezpečná zvířata, nemůžete je chovat, aniž byste neměli odpovídají a zabezpečené chovatelské zařízení a zkušené chovatele. Přesto se stále najdou lidé, kteří toto obchází a lvy prakticky týrají v naprosto nevyhovujících klecích,“ vysvětlil ředitel Horský. I když by stát v takových případech mohl lvy zabavit, doposud neexistuje v České republice zařízení, kam je umístit. „Na myšlenku realizace záchranného místa pro lvy nás přivedla naše osobní zkušenost. Před čtyřmi lety jsme byli s mými kolegy přivoláni k tragédii na Vsetínsku, kde lev roztrhal svého majitele. Lva a další lvici policie musela zastřelit. K této tragédii přitom vůbec nemuselo dojít. Majitel neměl chov lvů povolen, stát je tak mohl odebrat a umístit do vhodných podmínek ještě před touto nešťastnou událostí. Bohužel však tenkrát takové místo v republice nebylo,“ doplnil Roman Horský.

 

Zdroj: Zoo Zlín

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru