Česky

Česky

English

menu
zavřít

Lidé mohou uctít Jana Palacha street artovým happeningem

18. 1. 2017

Aktuality

5

Zlín – Výročí 48 let od smrti Jana Palacha připomene ve Zlíně street artový happening. Světelná stopa na náměstí T. G. Masaryka bude mít přes půl kilometru.

Foto: Josef Řezníček

Zlín – Výročí 48 let od smrti Jana Palacha připomene ve Zlíně street artový happening. Světelná stopa na náměstí T. G. Masaryka bude mít přes půl kilometru.

Akce k uctění Jana Palacha se letos koná po druhé, tentokrát za podpory statutárního města Zlína v rámci projektu Živý Zlín. Účastníci se sejdou ve čtvrtek 19. ledna v 16 hodin pod bývalým Domem umění. Svíčky zapálí o hodinu později.

V loňském roce se na přibližné délce náměstí 770 metrů rozhořelo přes osm set svíček. Světelný řetěz, který v tichosti rozsvěcovalo přes sto dvacet lidí, byl viditelný i z protějších Jižních Svahů. Některé svíčky přinesli sami účastníci, jiní přihlíželi nebo pomáhali s instalací a jejich zapalováním. Stejným způsobem se veřejnost může zapojit i tentokrát.

„Pokud můžu požádat případné zúčastněné, tak prosím přeneste s sebou bílé svíčky v kelímcích. No a druhý den v 10 hodin budu uklízet. Proto prosím o pomoc dobrovolníky. Loni nás tam na úklid bylo pět a za půl hodiny bylo hotovo,“ vyzývá autor a organizátor happeningu, výtvarník Petr Dosoudil.

Organizátoři netradičního vzpomínkového shromáždění ve veřejném prostoru zaznamenali vloni kladnou odezvu - a to nejenom od Zlíňanů.

Kdyby nebyly pozitivní reakce na loňskou akci, nebyla by ta letošní. Největší ohlasy byly od přátel z výtvarných a architektonických kruhů, ale velkou podporu jsem zaznamenal z Městského divadla ve Zlíně. Konec konců, bylo to vlastně velké představení. Přátelé z Prahy to hodnotili jako největší akci k Palachovu výročí v republice,“ popsal Petr Dosoudil.

Ke vzniku myšlenky street artového happeningu, prostřednictvím něhož by lidé mohli vzdát hold Janu Palachovi, dodal:

„Z mé strany to bylo nejen umělecké vyjádření, ale taktéž vyjádření občanského postoje. Projekt k uctění památky Jana Palacha ve mně zrál několik měsíců. Předně mi celý prostor evokoval Václavské náměstí v Praze svou délkou i šířkou, a pak jsem cítil potřebu tuto událost nějakým výrazným způsobem připomenout. Mrzelo mne, že se na takové dějinné okamžiky pomalu zapomíná.


 

Petr Dosoudil je výtvarník a scénograf. Působil mj. v Městském divadle ve Zlíně, pedagogicky na UTB. V minulosti se umělecky vyjadřoval k různým událostem z politického a občanského života.

Jan Palach byl student pražské Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Na protest proti okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy se na Václavském náměstí v Praze 16. ledna 1969 zapálil. Následkům zranění podlehl 19. ledna.

 

 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2023 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru