Česky

Česky

English

menu
zavřít

Památník Tomáše Bati získal ocenění v Senátu

29. 11. 2022

Aktuality

141

Zlín – V rámci 12. a 13. ročníku celostátního projektu „Má vlast cestami proměn – Příběhy domova“ se obnova Památníku Tomáše Bati stala v roce 2020-21 jednou z vítězných. Získala prvenství v hlasování veřejnosti a obdržela i cenu odborné poroty.

V Senátu Parlamentu ČR bylo statutárnímu městu Zlín za obnovu této historické památky oficiálně uděleno ocenění. V Hlavním sále Valdštejnského paláce se na slavnostním setkání vítězů obou ročníků národní putovní výstavy Má vlast cestami proměn dočkal obnovený Baťův Památník ocenění od představitelů Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova a od spolku Cestami proměn. V rámci ceremonie převzala pamětní list statutárnímu městu Zlín za obnovu Památníku Tomáše Bati a Cenu souznění vedoucí památníku Dana Macourková. Ceny předali předseda Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova Jiří Vosecký, senátor Jan Pirk, radní Královéhradeckého kraje Adam Valenta, radní Středočeského kraje Václav Švenda a člen rady spolku Pavel Bureš.

„Pro mě osobně bylo převzetí takto významného ocenění pro Památník velká pocta a zároveň hnací motor do další usilovné práce. Vážíme si toho, že v konkurenci tolika úžasných proměn napříč naší vlastí dala široká veřejnost nejvyšší počet hlasů právě zlínskému Památníku Tomáše Bati. Tato mimořádná stavba věnovaná na počest Tomáše Bati si pozornost zaslouží, a tak všechny srdečně zveme k návštěvě,“ řekla Dana Macourková.

Projekt obnovy Baťova Památníku byl spolu s dalšími 118 proměnami z ČR a Slovenska přihlášen do národní soutěže v letech 2020-2021. Lidé mohli volit mezi klasickými památkami, jako jsou třeba hrady, zámky, dále mezi novějšími budovami, jako např. nádraží či obecní úřady, nebo drobnými stavbami i velkorysými úpravami krajiny. Největší ohlas u veřejnosti vzbudil právě Památník Tomáše Bati. Zlínský klenot zvítězil nejen ve veřejném internetovém hlasování, ale získal i cenu odborné poroty tvořenou členy České komory architektů a památkářů pod vedením architekta Josefa Pleskota.

„Město Zlín dlouhodobě usilovalo o obnovu Památníku Tomáše Bati do původní podoby. Tento počin se zdařil po precizní dvouleté rekonstrukci pod odborným dohledem architekta Petra Všetečky, kdy mohl být Památník slavnostně otevřen veřejnosti v květnu 2019. Získaná ocenění jsou pro naše město poctou a tohoto uznání si velmi vážíme. Velké poděkování patří zejména všem, kteří se o navrácení této architektonické ikony zasloužili, také všem partnerům a podporovatelům,“ uvedla Martina Hladíková, náměstkyně primátora, v jejíž kompetenci je mimo jiné i oblast kultury.

Zdroj: PTB

Foto: Senát Parlamentu ČR, Michal Pavlík© a Zuzana Bílá

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2023 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru