Česky

Česky

English

menu
zavřít

Třetina vozů MHD má klimatizaci. Přibudou další

30. 7. 2018

Aktuality

15

Zlín – Od loňského léta přibylo do vozového parku Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice osm nových autobusů, všechny s klimatizací.

trolejbus.jpg

Zlín – Od loňského léta přibylo do vozového parku Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice osm nových autobusů, všechny s klimatizací. Současný stav je 17 klimatizovaných trolejbusů a 16 autobusů, které se objevují na linkách ve Zlíně a Otrokovicích.To je asi třetina vozového parku.

Obecně platí, že nová vozidla (tedy s klimatizací a nízkopodlažní) vypravuje DSZO na linky přednostně. Například o víkendovém provozu, kdy jezdí na linkách menší počet vozů, bývá podíl klimatizovaných vyšší než ve špičku pracovních dnů, kdy musí být vypravena téměř všechna vozidla, která má DSZO k dispozici, tedy i starší vozy bez klimatizace,“ uvedl Vojtěch Cekota z Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice.

Za současného letního slunečného počasí a vysokých denních teplotách vzduchu běží klimatizace naplno a  většina cestujících tento komfort velmi oceňuje.

Cestující si na klimatizaci v našich autobusech a trolejbusech rychle zvykli a většinou ji vítají. Shodují se v názoru, že cestování s nimi je za letního horkého počasí příjemnější. A nám záleží na kultuře cestování, proto budeme klimatizovaná vozidla nakupovat i v budoucnu,“ uvedl ředitel DSZO Josef Kocháň.

Provoz klimatizovaných vozů je ale dražší. Trolejbus nebo autobus s klimatizační jednotkou má jednak vyšší pořizovací náklady, jednak je dražší jeho provoz. Při zapnuté klimatizaci se zvyšuje spotřeba elektřiny či nafty klimatizovaného vozidla. Kromě toho musí pracovníci v dílnách klimatizaci také pravidelně diagnostikovat, čistit, dezinfikovat výměník tepla, doplňovat chladicí médium, udržovat vše v bezvadném stavu.

V roce 2012, kdy Dopravní společnost Zlín – Otrokovice, pořídila do svého vozového parku první autobusy s klimatizací, to mohlo vypadat jako riskantní rozhodnutí. Nebylo to ještě běžné.

„V Česku ještě před šesti lety téměř žádný městský dopravní podnik klimatizované vozy neprovozoval. Teď je ale situace jiná. Klimatizované autobusy i trolejbusy doplňují vozové parky ve více městech, už to není žádná rarita. Ve Zlíně a Otrokovicích ale máme určitý náskok, takže podíl klimatizovaných vozů na linkách je u nás nyní asi největší ze všech dopravních podniků v Česku,“ poznamenal Josef Kocháň.

Klimatizace se ve vozidlech zapíná, když teplota v salonu pro cestující dosáhne 26 stupňů Celsia. Při denních teplotách, jaké jsou avizovány na tento týden bude pravděpodobně klimatizace v provozu téměř nepřetržitě.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru