Zlín - Už mnoho let si mohou obce či města nárokovat takzvaný místní poplatek z ubytovací kapacity. V praxi to znamená, že města a obce mohou od provozovatelů ubytovacích zařízení vybírat poplatek, který činí až 6 korun za obsazené lůžko a den. Zlín patřil k posledním velkým městům v kraji i republice, který tento poplatek od podnikatelů v cestovním ruchu nevybíral. To se však nyní změní. Příslušnou vyhlášku o místním poplatku z ubytovací kapacity již schválilo zlínské zastupitelstvo.
„Tento poplatek má dle dostupných údajů zavedeno na 400 měst a obcí. Na Zlínsku například i Vizovice, Napajedla nebo Luhačovice. Výnos z poplatků by sloužil k propagaci ubytovacích zařízení ve městě,“ konstatovala Eva Manišová, vedoucí oddělení cestovního ruchu a informací. Už nyní propaguje město Zlín ubytovací kapacity prostřednictvím webu, informačního centra či veletrhů. Mnoho provozovatelů si také zdarma odebírá tištěné informační a propagační materiály.
„Jedná se zejména o cyklomapy, mapu centra, průvodce městem, informační brožury o zlínské architektuře a podobně,“ přiblížila Eva Manišová.
Výnos z poplatku nelze nyní odhadovat. Na území města se nachází na 3000 lůžek. Některá z nich, jako například koleje či sociální bydlení, jsou však od poplatku osvobozena.
Zpět na všechny články
46