Česky

Česky

English

menu
zavřít

Výsadbou původních křovin a obnovou sadů myslí Odbor městské zeleně také na ptactvo

1. 4. 2019

Aktuality

12

Zlín - Kvůli sázení nepůvodních druhů dřevin přicházejí ptáci o svou potravu. Tak či podobně zněly před časem titulky některých českých novin. Smyslem článku bylo apelovat ...

kere.jpg

Zlín - Kvůli sázení nepůvodních druhů dřevin přicházejí ptáci o svou potravu. Tak či podobně zněly před časem titulky některých českých novin. Smyslem článku bylo apelovat na samosprávy i jednotlivce, aby při sázení a zakládání zahrad nebrali v potaz pouze estetickou stránku věci, ale pamatovali i na živočichy, pro které jsou tyto plody základem potravy. Jak se k této problematice staví zlínský Odbor zlínské zeleně, vysvětlila arboristka odboru.

„Ve Zlíně sázíme původní i nepůvodní druhy dřevin a preferujeme především rozmanitost druhů. Vyloženě exotické druhy sázíme pouze za účelem sbírkovým a ukázkovým. Jedná se spíše o jednotlivé kusy,“ prozradila Marie Surovcová, arboristka Odboru městské zeleně. Nedostatek srážek a celková změna klimatu si však nyní vyžaduje též výsadbu odolnějších a vláhově méně náročnějších druhů dřevin, které budou prosperovat v městském prostředí.

„Také zakládáme či obnovujeme staré sady, vysazujeme ovocné stromy a keře a zakládáme květnaté louky, čímž podporujeme hmyz, který je potravou pro ptactvo,“ doplnila arboristka.

Co se týká keřových výsadeb, do krajiny se volí druhy, které jsou vhodné především právě pro ptactvo. V blízkosti dětských hřišť, mateřských a základních škol se zase vysazují druhy, které nepředstavují nebezpečí pro děti, kterým mohou být trny či jedovaté plody.

Z původních druhů dřevin ve Zlíně najdete například různé druhy hlohů, jeřábů, javorů, olší, lip, vrb a podobně. Nesmí chybět ptačí zob, třešně, hrušně, borovice, břízy, duby, buky a další. Z nepůvodních druhů dřevin můžete ve Zlíně narazit na jinan, kdouloň, mišpuli, muchovník, rakytník, tavolník, zlatici, vilín, trojpuk a řadu dalších. 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru