menu
zavřít

Zlínské školy ušetřily za 10 let 24 milionu korun za energii

2. 12. 2016

Aktuality

0

Zlín - Letos v září skončil desitiletý energeticky úsporný projekt, který umožnil v pěti základních a deseti mateřských školách snížit náklady na energii průměrně o 30 procent ročně při zachování tepelného komfortu.

ZŠ ve Zlíně

Zlín - Letos v září skončil desitiletý energeticky úsporný projekt, který umožnil v  pěti základních a deseti mateřských školách snížit náklady na energii průměrně o 30 procent ročně při zachování tepelného komfortu.  Stalo se tak díky poměrně jednoduchým technologickým a organizačním změnám, které si na začátku roku 2006 vyžádaly investici ve výši10 apůl milionu korun. Ta se však městu vrátila formou snížených provozních nákladů už po pěti letech fungování projektu, jehož poskytovatelem byla společnost ENESA z ČEZ ESCO. Dnes se proto mluví o jeho pokračování.

Energeticky úsporný projekt byl spuštěn v roce 2006, kdy během prázdnin proběhla ve všech školských objektech výměna 2100 kusů termostatických ventilů a  instalace počítačem řízeného systému individuální regulace teploty v jednotlivých místnostech, včetně osazení radiátorů dálkově řízenými  hlavicemi. Tato relativně jednoduchá opatření ve spojení s důsledným energetickým managementem umožňovala školám průměrnou úsporu energie téměř 2,4 milionukorun ročně. „Máme ekologické myšlení, takže cokoliv přinese v tomto směru úsporu, tomu tleskáme a to podporujeme. S fungováním tohoto projektu jsme spokojení, úspora je jednoznačně vyčíslitelná,“ konstatoval primátor Miroslav Adámek.

Projekt byl realizován formou energetických služeb se zaručeným výsledkem (EPC), což městu přineslo řadu výhod: výši úspor mělo garantováno smluvně, investice byla splácena z budoucích ušetřených nákladů na energii, systém byl prostřednictvím energetického managementu celou dobu sledován a vylepšován, aby přinášel maximální efekt.

„ Zlínský projekt je dobrým příkladem, jak trvale snižovat provozní náklady ve školských objektech pomocí nepříliš náročných změn, jak zvednout „peníze, které leží na zemi,“ řekl Ivo Slavotínek, ředitel společnosti ENESA.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2022 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru