Česky

Česky

English

menu
zavřít

Odbor městské zeleně

CENTRÁLNÍ PARK Jižní Svahy

Dokumenty ke stažení ze složky CENTRÁLNÍ PARK Jižní Svahy

Článek - aktuality v CPJS

1.88MB

QR kódZobrazit dokumentUložit dokument

Centrální park má nového správce - tel. 604 221 644

 

Centrální park Jižní Svahy se nachází v horní části největšího zlínského sídliště. Rekreační plocha zeleně o rozloze 11 ha spojuje území tzv. II. etapy JS (od ul. Česká a od ul. Hony) s novou bytovou zástavbou na Podlesí a hlavně s plochou lesa, který je východištěm turistických cest.
Páteří parku je kombinovaná komunikace pro pěší a cyklisty spojující stávající krajinu - lesní porosty s plochami bydlení na úbočí kopce. Komunikace začíná u II. segmentového domu a končí u točny MHD Kocanda a celkem měří 1 km.
K ulici České se park svažuje tzv. Kozlovým žlebem, kde se nachází stávající porosty přírodního charakteru a na ně jsou navázány nové výsadby dřevin.

Na plochy u žlebu na západním okraji parku je situován soubor 7 sportovišť s univerzálními plochami pro míčové hry a cvičnou tenisovou stěnou. Je zde také plánován obslužný objekt, zapuštěný pod úroveň terénu.
Parková část (tzv. parková krajina) je srdcem parku a obsahuje v sobě rozsáhlé sadové úpravy s řadou květinových záhonů,  travnatých ploch se soliterními dřevinami a také nezbytné odpočívadla a atraktivní dětské hřiště s lanovou pyramidou, horolezeckou stěnou a dalšími zajímavými hracími prvky. Prostor je oživen pítkem, které přivítají zejména děti na dětském hřišti. 

Dominantním prvkem parkové části bude terénní modelace centrálního objektu (tzv. kráter), tvořící přírodní amfiteátr s multifunkčním využitím. Výrazným prvkem bude též vodní biotop na západním úpatí centrálního objektu, zásobovaný dešťovou vodou ze střech nových bytových domů na okraji parku. Vodní biotop bude mít výrazný vliv na mikroklima daného území a zároveň využívá a zadržuje dešťovou vodu spadlou na toto území sídliště. Důležitým prvkem bude stavba kavárny s výhledem na západní část Zlína, která bude mít v sobě ukryto také nezbytné zázemí pro park vč. veřejného WC.

Právě toto území bude předmětem veřejného projednání, které se bude konat v pondělí 14.5.2007 v Salesiánském klubu mládeže na Jižních Svazích.

 Celý projekt byl od samého začátku realizován ve spolupráci s veřejností. Obyvatelé Jižních Svahů - a tím i jeho budoucí uživatelé - měli možnost se vyjádřit k náplni parku, rozmístnění jednotlivých funkčních částí i k jeho etapizaci. Příkladem této spolupráce může být hrací prvek pod II. segmentem ve tvaru slonů, který si navrhly děti samy.

Realizace Centrálního parku Jižní Svahy:

  • r. 1998 - 2000 : Kozlův žleb (pod mostem na ul. Okružní)
  • r. 2001 - 2002 : dětské hřiště pod II. segmentem, sportoviště se 7 hřišti pro míčové hry a prvním úsekem cyklostezky od II. segmentu ke Kozlovu žlebu
  • r.2002 - 2003:  dokončení cyklostezky až po Podlesí V vč. výsadeb pásu zeleně za novými domy na Podlesí V
  • r.2004 - 2005:  část pracovně nazývaná parková krajina pod novými domy na ul. Podlesí s atraktivním dětským hřištěm, odpočívadly a rozsáhlými sadovými úpravami
  • r.2006 - realizace tzv. Pohádkového lesa a navezení potřebné zeminy pro centrální terénní modelace (území tzv. kráteru s plánovanou kavárnou a vodním biotopem)

Celkové náklady vložené do dnešní doby do Centrálního parku Jižní Svahy:

44 milionů korun, z toho dotace Ministerstva pro místní rozvoj: 11 milionů v roce 2001 a 4,5 milionu v roce 2005 z fondu Regenerace panelových sídlišť.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru