Česky

Česky

English

menu
zavřít

Hodný kapitalista Tomáš Baťa

24. 4. 2019

Aktuality

48

Zlín - Baťa – první globalista, tak označil v názvu svého nového filmu význačnou postavu české historie dokumentarista Peter Kerekes. Vyučený obuvník, levicově smýšlející obchodník a zakladatel nových měst...

Tomáš Baťa

Zlín - Baťa – první globalista, tak označil v názvu svého nového filmu význačnou postavu české historie dokumentarista Peter Kerekes. Vyučený obuvník, levicově smýšlející obchodník a zakladatel nových měst, život Tomáše Bati byl navíc plný zvratů přelomu 19. a 20. století. V provinčním Zlíně realizoval syn ševce svůj americký sen. KineDok připravil premiéru filmu Baťa – první globalista rovnou na dvou místech, a to 2. května v multikině Golden Apple ve Zlíně a o den později v Kině Lucerna. Dokument je koprodukcí České televize a francouzko-německé televizní stanice ARTE. Vznikl do prime-time vysílacího okna Documania, v rámci kterého společnost ARTE uvedla i český dokument Život podle Václava Havla realizovaný k 25. výročí Sametové revoluce a pro okno Dokumentární nebe v prime-time programu ČT2.

Režisér Peter Kerekes se rozhodl jít po stopách Baťových bot na jejich samotný počátek, do ševcovské dílny, kam se Tomáš Baťa uchýlil po svém prvním a posledním bankrotu. Usedl tehdy za verpánek a učil se řemeslu, které mu předal otec. Práce se stala jeho životem. Posléze, už jako velkopodnikatel, proslul péčí o své zaměstnance. Stavěl pro ně moderně vybavené domky, internátní školy i nemocnice. Zavedl originální metody řízení výroby i obchodu, včetně motivace svých zaměstnanců. Tomáš Baťa v Československu realizoval americký sen, nevyvážel pouze boty, ale rovnou továrny a navíc zakládal nová města. Značka Baťa se tak stala globálním jevem. Dokumentární film Petera Kerekese mapuje vzestup malého podnikatele ze Zlína ve velkopodnikatele s několika továrnami po celém světě, díky kterému se Československo stalo v jednu dobu největším vývozcem kožené obuvi vůbec.

Peter Kerekes se však rozhodl své mapování historie rozšířit o současný prvek, když ve světě hledal další možné „Bati‟. Sám režisér o svém filmu říká: Tomáša Baťu nepoznáme ako človeka, ale ako značku. Na štyroch kontinentoch sme hľadali malých baťov - ľudí, ktorí sú dnes v rovnakej situácii, ako bol Tomáš Baťa pred sto rokmi. Film nestavia pomník, ale je vtipnou polemikou o možnostiach utopickeho kapitalizmu.

Premiéru bude mít film rovnou dvakrát. Co by byl dnešní Zlín bez osobnosti Tomáše Bati? První premiéra tedy proběhne 2. května v multikině Golden Apple ve Zlíně od 20.00 a druhá o den později 3. května ve stejný čas v Kině Lucerna v Praze.

 

TZ KineDok

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru