Česky

Česky

English

menu
zavřít

Jan Antonín Baťa bude mít ve Zlíně pamětní desku. Město dnes vzpomínalo

7. 3. 2018

Aktuality

7

Zlín – Vzpomínkovou akcí si dnes město Zlín připomnělo 120 let od narození podnikatele Jana Antonína Bati. Aktu, který se uskutečnil v Univerzitním parku...

J. A. Baťa bude mít ve Zlíně pamětní desku

Zlín – Vzpomínkovou akcí si dnes město Zlín připomnělo 120 let od narození podnikatele Jana Antonína Bati. Aktu, který se uskutečnil v Univerzitním parku, se zúčastnili mezi dalšími hosty i zástupci jeho rodiny.

„Věci kolem Jana Antonína Bati se daly v posledních letech do pohybu. Naštěstí si tak dnes nemusíme připomínat základní informace o jeho životě, kdo to byl a co dokázal. Tento nadaný podnikatel a vizionář je dnes již opět osobou veřejnou, o které se lze dozvědět spoustu informací a na kterou si lze vytvořit vlastní názor. Což je obrovský posun. Když se tak dívám kolem sebe, je zde hodně pamětníků doby, kdy se o Janu Antonínovi v lepším případě vůbec nemluvilo,“ řekl ve svém projevu ke shromážděným primátor Miroslav Adámek. Za město Zlín se kromě něj vzpomínkové akce zúčastnili i náměstek primátora Jiří Korec, členové rady města Jana Bazelová a Pavel Stojar, a zástupci magistrátu.

Jana Antonína Baťu bude ve Zlíně připomínat pamětní deska. U příležitosti 120. výročí jeho narození ji nechal zhotovit Nadační fond Jana Antonína Bati. „Jsem rád, že po osmi letech fungování nadačního fondu se nám povedlo domluvit umístění pamětní desky přímo před vilou Jana Antonína Bati,“ uvedl zakladatel uherskohradišťského fondu Robert Hájek.

Umělecké ztvárnění pamětní desky svěřil nadační fond do rukou sochaře Ondřeje Olivy z Velehradu. Ten se dílu ve svém ateliéru věnoval několik měsíců. Deska o rozměru 40 x65 cmje z bronzu, a kromě vyrytého textu ji zdobí i typický baťovský symbol – boty.

Otisk páru bot J. A. Bati na desce symbolizuje stopu či otisk, který zanechává Baťovský odkaz nejen v architektuře Zlína, ale také v celkovém smýšlení lidí o kultuře života. Bota pak připomíná odvětví, ve kterém rodina podnikala a dále podniká,“ vysvětlil Ondřej Oliva. „Navíc od pátku si může každý kolemjdoucí dotykem vyzkoušet, jaké to je se alespoň na chvíli ocitnout v Baťových botách,“ dodal umělec.

Pamětní deska vzdávající hold Janu Antonínovi Baťovi bude umístěna před vjezdem do zahrady u vily Jana Antonína Bati, dnes vily Českého rozhlasu, v ulici Osvoboditelů.

Slavnostní odhalení pamětní desky za účasti potomků J. A. Bati se uskuteční v pátek 9. března ve 13 hodin. V rámci této události připravil Český rozhlas komentované prohlídky vily. Zájemci mohou přijít na prohlídku v 15, 16 a v 17 hodin, z důvodu omezené kapacity je však nutné se předem objednat na e-mail: dod.zln.@rozhlas.cz.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru