Česky

Česky

English

menu
zavřít

Lidé vzpomínali na Tomáše Baťu

12. 7. 2017

Aktuality

22

Zlín – U příležitosti 85. výročí od tragické smrti podnikatele a starosty města Zlína Tomáše Bati se přišly k jeho hrobu poklonit desítky lidí.

Lidé se poklonili památce Tomáše Bati

Zlín – U příležitosti 85. výročí od tragické smrti podnikatele a starosty města Zlína Tomáše Bati se přišly k jeho hrobu poklonit desítky lidí. V rámci projevů na Lesním hřbitově bylo také řečeno:

Je jen málo podobných příkladů z historie, kdy jeden jediný člověk dokázal tak zásadně ovlivnit osudy celého města, tak jak to dokázal Tomáš Baťa v případě Zlína. Říká se, že doma není nikdo prorokem. Říká se také, že mnoho géniů došlo uznání až po své smrti. Obě tvrzení platí – ne však v případě Tomáše Bati. Přestože jeho život skončil předčasně, už během něj se dočkal zaslouženého uznání – on i jeho dílo, jeho práce.

Když před 85 roky pan Šéf a zakladatel odešel, firma Baťa a s ní celý Zlín zažily obrovský šok. Jeho smrt se dotkla snad každého – byl vlastně součástí mnoha rodin, pro něj jeho dělníci nebyli pouhými dělníky, ale spolupracovníky. Proto i reakce tehdejších současníků na tuto tragickou událost byly velmi osobní, mnohem osobnější než je obvyklé v podobných případech. Z dochovaných reakcí je to patrné i dnes.“

Z reproduktorů zazněla kromě projevů i oblíbená písnička Tomáše Bati „Neumrem na slámě, umrem já na koni“ a čtená morální závěť Tomáše Bati. Ta připomněla stále živé poselství Baťovy podnikatelské filosofie, které se předává z generace na generaci.

„...Nebylo to jednou, co jsme byli odhodláni životy své obětovat ve prospěch závodu, a nejeden z naší rodiny jemu za oběť již padl. To se nedělá jen pro to, aby se zajistil majetek. V rozvoji našeho závodu spatřovali jsme rozvoj a zajištění blahobytu celého našeho kraje.

...Byla to touha tvořit a poskytnouti stále a stále většímu množství lidu účasti na výhodách, který náš závod jak zaměstnancům, tak zákazníkům poskytoval. Pokud budete této velké idei sloužit, potud budete ve shodě se zákony přírodními a lidskými. Jakmile ale budete každý pamatovat každý sám na sebe, jakmile přestanete sloužit svým závodem všeobecnu, stanete se zbytečnými a padnete neodvratně.“

Poklonit se Tomáši Baťovi a zapálit svíčku přišli zástupci Zlína v čele s členy rady města Bedřichem Landsfeldem, Jiřím Korcem a Janou Bazelovou, dále představitelé Zlínského kraje, Univerzity Tomáše Bati, členové Klubu absolventů Baťovy školy práce a další osobnosti kultury a veřejného života. Členové Klubu absolventů Baťovy školy práce a další účastníci se po skončení veřejné části pietního aktu poklonili i památce pilota Jindřicha Broučka. Ten svůj život zasvěcený službě jiným položil společně se svým „Šéfem“. Jeho hrob leží jen o několik metrů dál.

 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru