Česky

Česky

English

menu
zavřít

SMART – Navigační parkovací systém a dispečink ITS ve Zlíně

23. 4. 2019

Aktuality

40

Zlín - Město Zlín plánuje vybudování navigačního parkovacího systému. Ten bude pomocí digitálních plnobarevných tabulí předávat informace řidičům o možnostech zaparkování...

Ilustrační foto

Zlín - Město Zlín plánuje vybudování navigačního parkovacího systému. Ten bude pomocí digitálních plnobarevných tabulí předávat informace řidičům o možnostech zaparkování vozidla na parkovištích a o obsazenosti těchto parkovacích ploch.

„Našim cílem je vybudovat ve městě Zlín další inteligentní prvky dopravy a vše spojit do jednoho řídícího centra. Rozhodli jsme se proto vybudovat i nové dispečinkové pracoviště, které je nezbytné pro fungování a správu těchto dopravních systémů,“ řekl radní pro dopravu Michal Čížek

Navigační tabule mohou být později rozšířeny i o napojení na další parkoviště a to včetně parkovišť soukromých. Mimo navigační parkovací systém mohou digitální tabule v budoucnu sloužit například k předávání aktuálních mimořádných informací o dopravě ve městě. Od tohoto projektu si radnice slibuje zvýšení efektivity silničního provozu.

Dále město plánuje mobilní aplikaci, která by měla informovat o aktuální dopravní situaci ve městě, pohybu vozidel MHD, a spojit i informace o volných parkovacích plochách. "Využívání těchto technologií je současným trendem. V praxi mají rozhodně velké využití, což si uvědomujeme. Rádi bychom v maximální míře na rozvoj těchto technologií využili i dotace,“ řekl Pavel Simkovič, který se také zabývá otázkou smart prvků ve městě.

Informace z plánovaného inteligentního dopravního systému by se daly využít nejen přímo v praxi, ale i v dalších dopravních výzkumech či pro potřeby veřejnosti. „V úvahu přichází například data o parkování. O ty by jistě majitelé vozidel i akademická obec měli zájem,“ nepochybuje Jiří Jaroš, člen městské rady se zodpovědností za IT a Smart-City.

.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru