Česky

Česky

English

menu
zavřít

Zemřela Sonja Baťová

21. 2. 2018

Aktuality

11

Zlín – V noci na úterý zemřela v kanadském Torontu vdova po podnikateli Tomáši Baťovi ml. Sonja Baťová.

Sonja Baťová při návštěvě Zlína v roce 2014 (autor: Irena Orságová)

Zlín – V noci na úterý zemřela v kanadském Torontu vdova po podnikateli Tomáši Baťovi ml. Sonja Baťová. Bylo jí 91 let.

Sonja  Ingrid Baťa (roz. Wettstein) se narodila v roce 1926 ve Švýcarsku, kde studovala architekturu. S rodinou Baťů byl spojen již její otec, důvěrník Tomáše Bati zakladatele a brilantní právník Georg Wettstein. V roce 1946 se provdala za Tomáše Baťu juniora, vedle kterého plnila roli rovnocenného partnera při budování válkou oslabené firmy. Po válce Tomáš Baťa ml. založil v Torontu obuvnickou firmu Bata Shoe Organization, které se společně věnovali.

Po roce 1989 přijeli manželé Baťovi na pozvání Václava Havla do  Československa a ihned obnovili kontakty se Zlínem. Od začátku podporovali vznik zlínské univerzity, která byla založena v roce 2001 a nese jméno po zakladateli obuvnického impéria  Univerzita Tomáše Bati. Sonja Baťová byla léta aktivní členkou její správní rady a do našeho města pravidelně přijížděla.

Sonja Baťová neúnavně pracovala do posledních chvil pro Baťovo muzeum obuvi v Torontu, jehož je zakladatelkou, byla členkou správních rad  několika podniků a vzdělávacích či obecně prospěšných institucí, jako například Světového fondu na ochranu přírody. Získala řady prestižních ocenění a vyznamenání za  zásluhy - mimo jiné obdržela nejvyšší kanadské ocenění, titul Officer of The Order of Canada (Důstojník Řádu Kanady), stala se čestným kapitánem kanadského námořnictva a za svou práci pro životní prostředí získala vyznamenání OSN

Aktivně spolupracovala  s Junior Achievement, zmíněnou Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně nebo Nadací Tomáše Bati, která vzešla z iniciativy jejího muže Tomáše Bati mladšího. V poslední době jednali členové rodiny například o podpoře Památníku Tomáše Bati, který obnovuje zlínská radnice. Rozhodli se například finančně přispět na pořízení letadla do památníku.

Sonja Baťová od začátku sdílela filosofii a hodnoty slavné obuvnické společnosti. Misi etického podnikání šířila dál prostřednictvím projektu o zodpovědném kapitalismu. S manželem vychovala tři dcery a jednoho syna.

Tomáš Baťa junior zemřel v roce 2008 v 93 letech.

Vzpomínku na Sonju Baťovou včetně fotografií z jejího života uvedlo na svých webových stránkách torontské muzeum obuvi: http://www.batashoemuseum.ca/

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru