Česky

Česky

English

menu
zavřít

Průmyslové stavby

Centrální sklad obuvi č. 34, 1949-1955

Autor: Vladimír Kubečka

Jednou z nejzajímavějších budov tohoto období, jejíž první etapa byla realizována v roce 1949, byla budova číslo 34 - centrální sklad obuvi. Projekt a realizace byly prvním československým pokusem o skutečně moderní technologii skladování s maximální mechanizací vnitřní dopravy a vagónování. Realizace proběhla ve třech etapách od roku 1949 do roku 1955. Sklad byl umístěn mezi areály výroby kožené a gumové obuvi. Desetipodlažní kolos o rozměrech 78 x 72 metrů s železobetonovým monolitickým skeletem a modulovou sítí 6 x 6 metrů má obvodový plášť ze spárovaného
výplňového zdiva a okenních ploch. V prvním podlaží je manipulační prostor pro vybavení vagónových a automobilových
zásilek. Ve druhém podlaží je umístěn expediční sklad, kde je soustředěn velký sortiment výrobků. Expedice se provádí pomocí pojízdných vozíků na oválné dráze. Vertikální doprava je řešena nákladními výtahy v rozích budovy. Úniková schodiště jsou na budově uprostřed všech čtyř fasád. Zajímavostí je, že na střeše objektu měl být umístěn heliport, který by zajišťoval spojení továrny s letištěm v Holešově. Jak v obraze továrny, tak samotného města má budova centrálního skladu obuvi svou velikostí i architektonickou kvalitou své nezastupitelné místo.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru