Česky

Česky

English

menu
zavřít

Bytové domy

Kolektivní dům, 1945 - 1950

Autor: Ing. arch. Jiří Voženílek

V letech 1945 -1950 byl realizován ve středu města dvanáctipodlažní Kolektivní dům, jeden ze dvou v Československu (druhý je v Litvínově od architektů Linharta a Hilského), jehož koncepce dále rozvíjí myšlenku započatou na Morýsových domech. Byty o vysokém standardu lze upravit variabilními příčkami, jsou vybaveny jen kuchyňskými boxy, umístěnými stejně jako ostatní příslušenství uvnitř dispozice a uměle osvětlené a odvětrávané. V přízemí je restaurace, klubovny, na rekreační terase tělocvična. Jesle a mateřská škola jsou ve zvláštním přízemním křídle, přístupné suterénem budovy. V objektu je 26 třípokojových bytů o obytné ploše 55 - 62 m2 a 76 dvoupokojových bytů o ploše 39 m2. Konstrukčně se jedná o monolitický železobetonový skelet. Byl to první pokus o realizaci nových forem bydlení. Objekt je vyzrálou konstruktivistickou architekturou poválečného období.

V prostorách bývalé restaurace, později vysokoškolské menzy, nacházelo inspiraci mnoho umělců, výtvarníků, architektů, bylo to místo setkávání studentů a vyhlášená taneční kavárna nabízela zábavu i odpočinek.

V roce 2003  byl v těchto prostorách otevřen Nový kulturní institut pod názvem Alternativa.

Prostor o výměře 270 m2 je nabízen ke kulturním, vzdělávacím i společenských aktivitám. Možnosti využití objektu jsou velmi široké. Dispozice již sama předurčuje využití na výstavní činnost, pořádání módních přehlídek, divadel malých forem, komorních vystoupení, hudebních produkcí, literárních a autorských večerů, filmových klubů.

Objekt je od roku 1958 zapsán na Seznam nemovitých kulturních památek.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru