Česky

Česky

English

menu
zavřít

Bytové domy

Bytový dům Zlín - Partyzánská, 2008

Autor: Ing. arch. Pavel Míček

Nárožní pozemek je umístěný na patě svahu, místně označovaném jako "vysoká mez". Tento prostor je na hranici dvou městských částí, obytné čtvrti (Nivy) a městskou třídou (ulice Sokolská). Pozemek se prudce svažuje směrem k jihovýchodu, a umožňuje širokoúhlé výhledy na východní část města.

Čtyřpodlažní budova s nadstandardním bydlením (celkem 6 bytů) je tvořena jedinou hmotou, která vyrůstá z podnože, kde je umístěno parkování. Platforma je díky svažitosti pozemku zahloubena do stávajícího terénu a je ve stejné úrovni jako přiléhající Partyzánská ulice. Důležitou roli při prostorovém formování sehrálo měřítko okolní zástavby. Hmotová kompozice objemu je výrazně ovlivněna i nárožní polohou.

Dům se skládá ze čtyř nadzemních podlaží a suterénu s podzemním parkováním. Nadzemní podlaží jsou vyplněna celkem šesti bytovými jednotkami vesměs větších velikostí (1x 139m2, 2x 120m2, 1x 114m2, 2x 69m2). Při návrhu byl kladen důraz na komfort a kvalitu bydlení odpovídající této lokalitě. Všechny byty jsou prosvětleny alespoň ze tří světových stran (přímo osvětleny a provětrány jsou i kuchyně a koupelny). Rovněž všechny byty disponují buď prostornou lodžií, nebo výstupem přímo na terén s terasou. Jádrem domu je schodiště s výtahem, tento prostor je přístupný hlavním vchodem v prvním nadzemním podlaží z ulice Nivy I. V přízemí, které je ze severní strany zakopáno pod terén (sklepní koje) je kromě zázemí jeden bezbariérový byt, orientovaný jižním směrem s přímým výstupem na terén. Ve druhém a třetím podlaží jsou vždy dva byty - větší orientovaný na jih a menší na sever. Hlavní obytné prostory jsou prosvětleny vždy skrz lodžii, čímž se eliminuje hluk přicházející z rušné ulice Sokolské. Čtvrté, ustoupené podlaží je tvořeno celé jedním bytem s výtahem, který ústí přímo v bytě. Byt díky svému objemovému ustoupení využívá jižní střešní terasu. V suterénu je umístěno podzemní parkování (7 míst) a servisní prostory (kotelna, sklad). Příjezd do garáží je přímo z ulice Partyzánské.

Po konstrukční stránce je budova kombinací zděné a železobetonové monolitické technologie. Charakteristické je střídmé používání materiálů: hladká světle šedá omítka, smrková okna v přírodním odstínu, žárově zinkované ocelové prvky, pohledový beton, lité teraco apod.

Čerpáno ze Stavbaweb

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru