Česky

Česky

English

menu
zavřít

700let: Stromy a lidé - projekt "Tvoříme Zlín"

Karel Pavlištík

(* 12. 3. 1931 Uherský Brod, † 7. 12. 2018 Zlín)

etnograf

Rodák z Uherského Brodu se poprvé do aktivního kontaktu s folklorem a lidovým tancem dostal ve Slováckém krúžku, pozdějším Hradišťanu, za středoškolských studií na Obchodní akademii v Uherském Hradišti. V letech 1954–1962 působil jako tanečník, sólista folklorní skupiny a choreograf Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého a zároveň externě vystudoval etnografii na Univerzitě Karlově. Roku 1962 se s manželkou Boženou přestěhoval do Zlína, kde zakotvil v Oblastním muzeu jihovýchodní Moravy. Prováděl intenzivní etnografické výzkumy tradiční lidové kultury, mimo jiné připravil expozici o podomácké výrobě dřevěného nářadí a náčiní, inicioval vznik studijního střediska etnografa Františka Bartoše a vytvořil jeho pamětní síň. Aktivně se podílel na politickém hnutí konce 60. let. V srpnu roku 1968 byl kooptován do Ústředního výboru Komunistické strany Československa, ale pro svůj nesouhlasný postoj s okupací vojsky Varšavské smlouvy byl v květnu z této funkce vyloučen. Počátkem roku 1971 následoval vyhazov z muzea, zákaz veškeré odborné i zájmové činnosti a nástup do dělnických profesí. Nadále tajně spolupracoval s folklorními soubory, především s Kašavou. Patřil mezi hlavní aktéry a hybatele revolučních změn v listopadu 1989 ve Zlíně, ale odmítl všechny nabídky na politickou kariéru a roku 1991 se vrátil na místo etnografa do zlínského muzea. Naplno se opět zapojil do odborné práce etnografa. Ve třech vydáních vyšla jeho zásadní monografie Dřevo, proutí, sláma v tradiční rukodělné výrobě a v Malenovicích vznikla stejnojmenná expozice. Stál u zrodu Archivu H+Z, který se stará o rozsáhlé sbírky Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky. Roku 1994 obdržel Cenu města Zlína a roku 2005 se stal prvním nositelem ceny Zlínského kraje Pro Amicis Musae.

 

Zdroje: Ivan PLÁNKA – Alena PRUDKÁ, … etnograf a muzejník, Acta musealia 1, č. 2, 2001, s. 7–12; Hana KUSLOVÁ, Data a fakta, Acta musealia 1, č. 2, 2001, s. 32–48; Alena PRUDKÁ, Muzejní stopa Karla Pavlištíka, Acta musealia 16, č. 1–2, 2018, s. 206–210.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru