Česky

Česky

English

menu
zavřít

Občanské stavby

Obchodní dům Infinity sport, 2004, rekonstrukce - Knihkupectví, 2010

Ing. arch. Petr Ctibora

Jižní stranu dnes otevřeného náměstí Míru u třídy Tomáše Bati tvoří většinou tří až čtyř podlažní domy. Tradiční měšťanské objekty, stavařský prvorepublikový standard s pravidelně umístěnými dělenými okny a vzdušným obchodním parterem. Jen na rohu pod kostelem se architekt Lorenc rozmáchl k velkorysejšímu gestu obchodního domu pana Javorského, dnes Union banka. Jako by po létech infikoval i sousední dům. Po jeho obnově se z pod lešení vyloupl objekt velkoměstského charakteru. Fasáda z leštěného kamene má překvapivě netradiční černou barvu. Její intenzita je utlumena značným prosklením nejen přízemí, ale i dalších dvou respektive tří pater. Poslední patro je uskočeno a čeká na lehký skleněný baldachýn nástřešku.

Stejně kvalitní jako čelní fasáda je i interiér stavby. Všechno je zde vyskládáno ze systémových prvků, provedení se blíží dokonalosti. Dlažba, obklady, rámy, příčky, podhledy, svítidla, výtah. Třešničkou na dortu je celoskleněné schodiště posazené na nosníku z nerezové oceli. Nepřekvapuje, že investorem stavby je známý zlínský podnikatel, který svůj vztah k architektuře deklaroval už před několika lety realizací obchodního domu OBOZ. Také tentokrát konfrontoval své výtvarné názory vedle architekta Jiřího Jílka i s autorem OBOZU ing. Petrem Stiborou. Třístranná spolupráce byla plodná a na domě je to rozhodně vidět.

Obchodní dům , který byl původně určen pro prodejnu Infinity sport byl v roce 2010 rekonstruován pro prodejnu knihkupectví

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru