Česky

Česky

English

menu
zavřít

Rodinné domy

Rodinný dům Zlín - Lazy 2, 2010

Autor : Ing. arch. Pavel Mudřík

Dům leží pod lesem na svažitém, severně orientovaném svahu zlínských Lazů, s krásnými výhledy do údolí města. Volně navazuje na zastavěnou část města se solitéry rodinných a bytových domů, jejichž počátek spadá do předválečného období.
Dům je součástí nově vzniklé lokality s pěti novostavbami, oboustranně uspořádanými podél traverzy příjezdové komunikace.
Parcela je pod touto příjezdovou komunikací. Dispozice, i její výškové uspořádání je tímto posazením ovlivněna. K domu se sjíždí mírně dolů, pod cestu, jež je zachycena opěrnou stěnou se samostatným objektem přisazené, zapuštěné garáže, vytvářející intimní mikroprostor před vstupem do domu. Investor vyžadoval zabezpečení optického klidu od komunikace na budoucí zahradě. Proto se dům také kryje nízkým, polozapuštěným křídlem, podsunutým pod hlavní příčnou hmotu domu. Prostorové uspořádání reaguje na svažitost pozemku výškovými posuny v dispozici 1. podlaží. Obytná, společenská část domu s těžištěm v jídelně je provázána otevřeným schodištěm s druhým podlažím, kde je klidová část domu. Společenské prostory obývacího pokoje a jídelny s kuchyní jsou směřovány do klidu, k západnímu slunci zahrady, současně je však také umožněn výhled velkorysým, soustředěným průzorem do údolí města. Vazba na pobytovou část zahrady, sevřenou mezi křídla domu je podpořena podélnou, krytou terasou. V příčném křídle je pracovna, šatna a prostory pro odpočinek a sport se saunou, a s přímým výstupem na terén do prostoru atria. Technické a hospodářské zázemí domu je v suterénu.
Převažující část domu je omítána hladkou, světlou omítkou, jasně vykrojenou tmavými plochami obkládanými dřevem bez povrchové úpravy. Přesah druhého podlaží, vytvářející krytí vstupu je umocněn vylehčením kopilitovými stěnami.
Materiály jsou klasické: hladké světlé silikátové omítky Paulín, dřevěná, smrková, okna euro, skleněný kopilit, dřevo na fasádě je termowood, severská borovice, bez povrchové úpravy. Stavba je železobetonová, s keramickými vyzdívkami.
Zahradní úpravy jsou dílem stavebníka, stejně jako mnohé zásahy do interiéru, které byly prováděny bez vlivu architekta.

Čerpáno z Archiwebu

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru