Česky

Česky

English

menu
zavřít

Rodinné domy

Vila ředitele H. Vavrečky, 1939 - 1941

Autor: Vladimír Karfík

Každý z Baťových ředitelů si vybral sloh či styl, ve kterém chtěl mít svou vilu postavenu. Hugo Vavrečka se zhlédl ve stylu moderních staveb Jany Kotěry, výsledná realizace z roku 1941 je více ukázkou masívní architektury pozdního funkcionalismu. Vavrečkova vila leží v sousedství Hlavničkovy vily. Vily jsou situovány v jižní části obytné čtvrti Mokrá, ve stráni nad Paseckým potokem. Obě byly ve stejný den stavebně povoleny (13.7.1939) a týden po sobě kolaudovány (Vavrečkova 23.10.1941). Obě rodiny měly pravděpodobně blízké kontakty, protože v zahradě byly pozemky propojeny chodníkem. Ředitel Vavrečka byl pozoruhodný a renesanční člověk (inženýr, novinář i diplomat), dnes více známý jako děda Václava Havla, který k němu i s bratrem jezdíval do Zlína na prázdniny.

Dvoupodlažní, bohatě dimenzovaný objekt má v přízemí velkou vstupní halu se šatnou. Ze vstupní haly je přístupná hlavní obytná místnost s různými výškovými úrovněmi podlahy, krbem a vazbou na částečně krytou terasu. Dále jsou zde dva pokoje a jídelna se zimní zahradou. Jídelna je přístupná z kuchyně přes přípravnu. Kuchyň je součástí jednopodlažního křídla, přičleněného k hlavnímu objektu. Má samostatný vstup, spíž, pokoj služky a šoféra, každý s lázní, garáž pro dva vozy s montážní jámou a prostor pro čištění vozů. V patře jsou tři ložnice, dvě lázně s WC, šatna, laboratoř a terasa. Dům má kamenný sokl, je omítnut a šikmá střecha je přetažena přes obvod objektu.

Vavrečkova vila sloužíla rodině do roku 1946, pak ji rodina nuceně opouští, a z vily se stává dětský domov. V polovině 90. let v restituci vilu získala zpět rodina Havlova, a ta ji pod podmínklou využití pro školské účely darovala městu. Asi čtyři roky zde byla rodinná škola a po ní Zlínská soukromá škola umění. Vila nebyla řádně udržována. Byly zde poničeny vlýskové podlahy, byl zazděn krb, necitlivě byla upravena elektroinstalace, v pokojích byly provedeny nevkusné tzv. verzalitové obklady, do střechy i venkovní terasou v patře časem zatékalo, důsledkem čehož opadaly kusy venkovní omítky i dlažba a obklady schodiště terasy v přízemí.

V roce 2008 byla dokončena rekonstrukce vily. Největším stavebním zásahem v objektu byla adaptace půdních prostor a dvougaráže na veloprostorové kanceláře. Přibyla střešní okna a místo garážových vrat okna s obdobným členěním jako vrata. V podzemí bylo nově řešeno technické zázemí. Firma CE WOOD a.s. přistoupila k adaptaci velmi odpovědně a zachovala zde řadu původních stavebních i interiérových prvků a byla adaptována na sídlo firmy a kanceláře.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru