Česky

Česky

English

menu
zavřít

Rodinné domy

Vila ředitele J. Hlavničky, 1938 - 1941

Autor: Vladimír Karfík

Úkolem, který se zcela vymykal běžné baťovské produkci a přinesl Karfíkovi velké tvůrčí uvolnění, byly projekty a následné realizace vil pro čtyři přední firemní ředitele. Ti zakoupili velké parcely tehdy ještě v okrajových částech města se vzrostlými stromy a každý si našel svůj vzor: Dominik Čipera ve stylu anglického venkovského sídla, Josef Hlavička v tzv. koloniálním stylu, Hugo Vavrečka se zhlédl v tvorbě Jana Kotěry a konečně Jan Malota ve stylu porýnském. Sám autor komentoval později projekty těmito slovy: "Pokládal jsem tyto stavby za druh experimentu, zdálo se mi, že důsledná typizace by mohla po čase zabřednout do schematismu, málo progresivního a trochu bezduchého, a tak jsem si občas dovolil vybočit z tohoto přísného směru a pokusit se o něco mimořádného."

Hlavičkova vila je jakoby vytržená ze souvislostí času a místa: secese či postmoderna? Bohaté členění okenních ploch, oblouky, arkády a vikýře, balkónky, dřevěné okenice, červené tašky na sedlové střeše, bilá omítka, předprostor typu cour d´honneur. Kde jsi, jednoduchá, červená baťovská kostko? Poměrně konzervativní pojetí dispozice a fasád kombinuje symetrii s asymetrií. Tektonické prvky fasád jsou provedeny v umělém kameni pískového odstínu, ostatní plochy pokrývá omítka kontrastní svou hrubou strukturou.

Hlavničkova vila leží v sousedství Vavrečkovy vily,  v roce 2000 byla rekonstruována a byla zde nově osázena i zahrada.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru