Česky

Česky

English

menu
zavřít

Občanské stavby

Budova Lidové správy, 1950

Autor: Vladimír Karfík a Vladimír Kubečka

Budova je pouze fragmentem původně zamýšlené výstavby; byla postavena jako 1. etapa budov veřejných úřadů, které pozůstávaly ze 2 obdobných objektů spojených krčkem společenských sálů, společně tvořících dispozici tvaru písmene H. Komplex objektů měl na západní straně uzavírat náměstí Práce. Fasáda je redukována na tektonické prvky převážně vertikálního charakteru, jako jedna z prvních budov bez použití režného zdiva. touto proměnou se zlínská architektura kolem r. 1948 vyrovnává s dílem A. Perreta. Siluetu elegantně zakončuje z dáli viditelná trojitá klenba nadstřešní části.

Volně stojící výšková budova v mírně svažitém terénu, přiléhající ke státní silnici I/49 Zlín - Otrokovice, navazuje na urbanismus Baťovy továrny. Obdélníkový půdorys budovy je orientovaný ve směru V - Z; trojtraktový prostor s modulem 6,15 x 6,15 m (střední modul 3,2 x 6,15 m) je rozdělen montovanými příčkami na jednotlivé kanceláře; v centru dispozice umístěny výtahy, schodiště a sociální zařízení.

V 90- tých letech byla budova doplněna o střešní nástavbu, pro potřeby tehdejšího sídla kraje, v nekorespondujícím šedém odstínu. Dnes se v ní nachází úřady zlínského magistrátu.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru