Česky

Česky

English

menu
zavřít

Občanské stavby

Společenský dům (Hotel Moskva), 1933

Autor: Miroslav Lorenc a Vladimír Karfík

Stavba byla zahájena podle projektu Miroslava Lorence provedením skeletu o standardním modulu 6,15 x 6,15 m. Pro neshody autora s firmou Baťa byly práce zastaveny. Před dokončením stavby byli vyzváni architekti Gahura a Karfík k realizaci dvou vzorových pokojů včetně vybavení. T. Baťou bylo překvapivě vybráno Karfíkovo luxusní řešení oproti sparťanské verzi Gahurově (se společným hygienickým zázemím pokojů). Podle Karfíkova projektu pak byla stavba dokončena.

Architektonické pojetí fasády je konstruktivistické s uplatněním vertikálních sloupů skeletu a pravidelným střídáním obdélníkových vodorovně členěných oken amerického typu s meziokenním režným spárovým zdivem.

Společenský dům uzavírá prostor náměstí Práce a je významnou částí souboru městského centra. Řadou nevhodných úprav (především interiér a zastavění terasy) objekt ztratil svoji někdejší noblesu.

V 90.letech byly provedeny i nevhodné přístavby z jižní strany, které stavbu degradují.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru