Česky

Česky

English

menu
zavřít

Partnerská města

Partizánske

Stát: Slovenská republika
Vzdálenost: 117 km
Počet obyvatel: cca 21 000
Rozloha: 22,29 km2
www: www.partizanske.sk
Spolupráce od: 2023

Partizánske, jedno z nejmladších měst na Slovensku, se nachází v jižní části Trenčínského kraje na soutoku řek Nitra a Nitrica. Je obklopeno výběžky Strážovských vrchů a pohořím Tríbeč a je vstupní branou do horního toku řeky Nitry.

Vznik a historie města jsou úzce spjaty s obuvnickou firmou Baťa, která v letech 1938-1939 vybudovala v obci Šimonovany (dnešní část Partizánského) továrnu na obuv. S rychlým rozvojem výroby začalo v Šimonovanech vyrůstat sídliště Baťovany s moderní obytnou a společenskou zástavbou. S rostoucím významem získala osada v roce 1948 atributy města. O rok později byly Batovany přejmenovány na Partizánske a továrna na počest místních obyvatel, kteří se zúčastnili SNP, přijala název Závody 29. srpna. Od roku 1976 jsou součástí Partizánského připojené obce Velké Bielice, Malé Bielice a Návojovce. 

Dnes má Partizánske více než 21 tisíc obyvatel a s tímto počtem se řadí mezi třicet největších měst na Slovensku. V posledním desetiletí se výrazně zvýšil nejen jeho investiční rozvoj, ale i společenský a kulturní život, který je reprezentován množstvím různorodých akcí. A přestože je Partizánske mladé a malé město, rozhodně má co nabídnout. Nacházejí se zde desítky zajímavých památek, atraktivních míst a pamětihodností. Dominantou centra města je náměstí SNP s kašnou a parkem, v němž se nachází římskokatolický kostel Božského srdce Ježíšova, postavený v roce 1949 podle projektu zlínského architekta Vladimíra Karfíka, představitele funkcionalismu.

V interiéru kostela vyniká mramorový kříž se sochou Krista s rozevřenou náručí od akademického sochaře Tibora Bártfaye. Karfíkův rukopis nesou i dvojdomky z neomítnutých cihel na známé Červené ulici, která se nachází v kolonii nejstarší původní zástavby baťovských rodinných domků. Na náměstí SNP má své dlouholeté místo proslulá dvoumetrová bota z živých květů, která je dodnes charakteristickým symbolem města, někdejšího hlavního města obuvnictví na Slovensku. 

Partizánske nabízí také několik příležitostí k relaxaci a aktivnímu trávení volného času. Návštěvníci si oblíbili zejména letní koupaliště Dúha a termální lázně v Malých Bielicích, v jejichž blízkosti se nachází také malé sportovní letiště a Městský lázeňský park s bruslařskou a pump trackovou dráhou. V Partizánském však najdete také hvězdárnu, muzeum mapující výrobu obuvi ve městě nebo unikátní přírodní oblast Bielické bahno. Nejpozoruhodnější z památek je Vodní hrad v Šimonovanech, jeden z nejstarších dochovaných goticko-renesančních zámků na Slovensku, jehož počátky sahají až do 13. století.

 

 

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru