Česky

Česky

English

menu
zavřít

Partnerská města

Romans-sur-Isere

Údaje o městě Romans-sur-Isere
Stát: Francie
Vzdálenost: 1496 km
Počet obyvatel: 33 000
Rozloha: 33,08 km2
www: www.ville-romans.com
Partnerství od: 1997
(13. 7. 1997 v Romans, 23. 8. 1997 ve Zlíně)
Smlouva o partnerství (česká a francouzská verze)

Město Romans leží asi 80 km jihozápadně od Grenoblu a je druhým největším městem departementu Drôme. Svou existenci a rozvoj přisuzuje vodě a spoustě nádherných pramenů. U zrodu Romans stála řeka Isère. Město bylo postaveno blízko brodu, který pomáhal lidem překračovat vodní tok. Název města Romans bývá odvozován od Říma. Základy městu položil svatý Bernard, když nabídl městu kolej, kterou nechal postavit v roce 838. Historii města lze vyčíst z dlážděných cest a sídel, ať už v románském či gotickém stylu.

Romans je francouzským hlavním městem bot, nabízí boty světové kvality, třicet obchodů s obuví, devět podnikových obchodů. V Romans je mezinárodní muzeum obuvi instalované v starodávném klášteře. Sbírku tvoří 10 000 kusů od mumifikovaných exponátů z Egypta, jezdecké boty mušketýrů, čínské střevíčky a jiné. Vedle obuvnického průmyslu má ve městě dlouholetou tradici také průmysl oděvní, strojírenský a potravinářský. Romans je rovněž město známé svým gastronomickým uměním a specialitami všeho druhu.

Přátelské styky byly uzavřeny a stvrzeny písemnou smlouvou v roce 1967, v roce 1968 však byly přerušeny. K jejich obnovení došlo až v roce 1990 a o sedm let později byla podepsána nová smlouva o partnerství.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru