Česky

Česky

English

menu
zavřít

Partnerská města

Trenčín

Údaje o městě Trenčín
Stát: Slovensko
Vzdálenost: 77 km
Počet obyvatel: 56 000
Rozloha: 81,98 km2
www: www.trencin.sk
Partnerství od: 2000
(16. 3. 2000 na hraničním přechodu Starý Hrozenkov-Drietoma)
Smlouva o partnerství (česká a slovenská verze)

Trenčín je sídlem okresu a Trenčínského kraje, nachází se ve středním Pováží. "Klenot středního Pováží" je jedním z přívlastků, které Trenčín, město pod hradem Matúša Čáka, dostalo. V průběhu své existence vždy byl a nadále je významným kulturním, historickým, správním a ekonomickým centrem středního Pováží.Trenčínský hrad vznikl na místě staršího pravěkého a mladšího středověkého osídlení. Kamenný hrad tu stál už v 11. století, kdy byla postavená obytná strážní věž. Od l3.století se hrad rozšiřoval o další stavby a paláce. Od začátku byl hrad důležitou pohraniční pevností a župním sídlem. Vlastnily ho významné královské a šlechtické rody, nejvíce hrad proslavil Matúš Čák Trenčiansky.

Z náměstí k farskému kostelu se táhne kryté schodiště, postavené v roce 1568, které umožňovalo rychlý přesun obránců města na hradby u kostela. Schody, které jsou na levé straně otevřené arkádou, sloužily jako spojnice ke zbrojnici postavené v roce 1565. Dnešní vzhled schodů se stal výsledkem památkové obnovy z let 1978 - 1981.

Díky každoročnímu veletrhu odívání se o Trenčíně mluví jako o městě módy, na moderním výstavišti se však odehrávají výstavy a veletrhy i z jiných oborů. Kromě textilního průmysl je zde zastoupen také průmysl strojírenský.

Oficiální vztahy mezi městy Zlín a Trenčín byly stvrzeny podpisem smlouvy o partnerství. Slavnostní akt podpisu se konal na hraničním přechodu Starý Hrozenkov - Drietoma.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru