Česky

Česky

English

menu
zavřít

Partnerská města

Izegem

Údaje o městě Izegem
Stát: Belgie
Vzdálenost: 1235 km
Počet obyvatel: 27 000
Poloha: mapa
Rozloha: 25,48 km2
www: www.izegem.be
Partnerství od: 1996
(14. 9. 1996 v Izegemu)
Smlouva (česká a belgická verze)

Izegem se nachází ve vlámské části Belgie, přesně řečeno v provincii Západní Flandry, cca 100 km na západ od Bruselu a 40 km jihovýchodně od pobřeží moře. Symbolem Izegemu je džbán. Postava odkazuje na obuvnický a kartáčnický průmysl, který proslavil Izegem po celém světě, ale i velmi otevřený přístup lidí v Izegemu, kteří společně s přáteli rádi jedí, pijí a hodují.

V roce 1901 město Izegem založilo svou vlastní elektrárnu, jednu z prvních v Belgii. V průběhu let zde bylo pro výrobu elektrické energie instalováno několik parních strojů. Největší z nich byl postaven v roce 1936 a byl spojen s alternátorem a generátorem. Byl zachován a může pracovat na omezený výkon. Jeho celková váha je cca 110 tun.

V Izegemu je cca 10 000 ekonomicky aktivních obyvatel. V průmyslu a ve službách pracuje cca 49 % ekonomicky aktivních obyvatel, v zemědělství cca 1 %. Ve městě jsou zastoupena všechna moderní odvětí (stavebnictví, strojírenství, výroba nábytku aj.), tradičními obory a výrobky jsou již zmíněná obuvnická a kartáčnická výroba. Přístav v Izegemu, podél kanálu od Roeselare k řece Lys, je významným centrem dovozu a vývozu pro průmysl.

U zrodu partnerství mezi Zlínem a Izegemem stála hudba. Na hudebním festivalu v Izegemu v roce 1988 zaujal zlínský orchestr natolik, že strhl pozornost k Československu a městu na východě jeho moravské části. V roce 1996 se podepisovala smlouva.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru