Česky

Česky

English

menu
zavřít

Partnerská města

Groningen

Údaje o městě Groningen
Stát: Nizozemí
Vzdálenost: 1105 km
Počet obyvatel: 188 000
Poloha: mapa
Rozloha: 83,69 km2
www: www.groningen.nl
Partnerství od: 1996
(25. 9. 1996 ve Zlíně)
Dohoda o spolupráci (česká a anglická verze)

Město Groningen je podle počtu obyvatel šesté největší město Holandska a největší severního Holandska. Jedním z nejcharakterističtějších rysů Groningenu je skutečnost, že téměř všechna společenská zařízení jsou soustředěna na velmi malém prostoru. Obchody, provinční i státní úřady, bydlení, kanceláře, muzea, knihovny, univerzitní fakulty, soudy, trhy, kavárny a restaurace lze nalézt na ploše méně než jednoho čtverečního kilometru. Centrum Groningenu je rušné a živé. Hlavním úkolem města je uchovat si kvalitu svého bydlení, obchodních a rekreačních zařízení.

Věž Martini je určitě dominantou, která poutá pozornost každého návštěvníka města: je to nejnápadnější bod města a byl jím více než 500 let. Od roku 1994 mu však přibyl neohrožený soupeř - Groningenské muzeum. Jako celek nové Muzeum nenabízí jen ukázku umění, samotné je vlastně uměleckým dílem uprostřed města, protnutým veřejnými plochami, odkud kolemjdoucí bezprostředně vidí veškeré druhy umění.

Groningen je obchodním centrem severního Holandska, což se odráží ve skutečnosti, že téměř polovina práceschopného obyvatelstva provincie pracuje v Groningenu. V Groningenu se setkává neziskový sektor se ziskovým, služby s průmyslem i zemědělstvím. Město je národním centrem tiskařství, medicínské technologie a zemědělství.

První vzájemné kontakty mezi městy začaly v roce 1990. Jelikož obě města měly zájem na pokračování přátelských vztahů, podepsali představitelé obou měst v roce 1996 smlouvu o vzájemné spolupráci.

Groningen byl vyhlášen "Městem kol 2002", a to o tento čestný titul bojovalo 115 holandských oblastí. Auta v Groningenu prohrávají - jízda na kole je zhruba o 30 % rychlejší než jízda autem. Téměř 50 % pohybu se ve městě odehrává za použití kola. Ve městě je pro veřejnost k dispozici 24 hlídaných stanovišť pro kola.

Nejnovější videoreportáže

Z facebooku

#SledujZlin

Aplikace Mobilní rozhlas

Chcete dostávat do svého mobilu či mailu upozornění na blížící se nebezpečí, odstávky, poruchy a výpadky energií, ankety, pozvánky na kulturní a sportovní akce?

Více informací o aplikaci

App Store Google Play

© 2024 Magistrát města Zlína
všechna práva vyhrazena

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

Podněty k webovým stránkám
Kontakt: webmaster@zlin.eu

logo EU

Nahoru